Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Czy się leży?

Autor: Krystian Lurka |Data: 28.05.2020
 
 
Tagi: koronawirus
Przedstawiciele ambulatoryjnej opieki specjalistycznej narzekają, że część lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej nie kieruje na badania. – Nie wystawiają skierowań, udzielają jedynie teleporad - informuje „Menedżera Zdrowia” szef jednej z przychodni AOS. Wylicza, że wykonuje zaledwie 20 proc. kolonoskopii realizowanych przed pandemią.
– To oznacza, że aż 80 proc. pacjentów nie wie, czy ma problem, a przecież część z nich może mieć nowotwór – podkreśla. Dlaczego skierowań jest mniej? - W podstawowej opiece zdrowotnej brakuje standardów. Panuje dowolność, niektórzy wychodzą z założenia, że, czy się stoi, czy się leży, ryczał się należy i wydaje się, że… „leżą” – komentuje.

Taka sytuacja jest groźna dla pacjentów i finansów przychodni AOS, którym Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za wykonanie badania.

O sprawie mówi też prezes zarządu Związku Powiatów Polskich i starosta bielski Andrzej Płonka.

W cytowanym przez „Menedżera Zdrowia” liście do ministra zdrowia pisze wprost, że udzielanie teleporad jest zbyt częste, przez co pacjenci mają trudności z wykonaniem badań w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

- W konsekwencji na szpitalne oddziały ratunkowe trafia coraz więcej osób, których stan zdrowia nie wskazuje na nagłe pogorszenie, ale teleporada nie jest dla nich wystarczająca do ustalenia przyczyny dolegliwości, z jaką się zmagają lub nie otrzymują pomocy w AOS - twierdzi Andrzej Płonka.

Co może rozwiązać problem?

Standardy, które wskazywałyby konieczność kierowania do gabinetów w sytuacji, kiedy okazuje się, że teleporada jest niewystarczająca do zdiagnozowania chorego i… dobre chęci.

Przeczytaj także: „Prezes Niedzielski: Czas na wykonanie kontraktów prawdopodobnie się wydłuży” i „Wicemarszałek Kolek: Szpitalom grożą kłopoty finansowe, Związek Województw RP interweniuje”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe