Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dentyści uważają, że Łukasz Szumowski potraktował ich per noga
Źródło: BL, Rzeczpospolita
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 18.10.2018
 
 
– Minister zdrowia nas oszukał – uważają rezydenci stomatologii. Resort odmówił im podwyżek wynikających z „bonu patriotycznego”. Twierdzi, że dotyczą tylko lekarzy innych specjalności.
- Podwyżki patriotyczne dla lekarzy, którzy zobowiążą się przepracować dwa z pięciu lat po zrobieniu specjalizacji w publicznej służbie zdrowia, zainteresowały niemal wszystkich rezydentów – pisze „Rzeczpospolita”

Jak poinformował resort zdrowia, umowy lojalnościowe uprawniające do „bonu patriotycznego" podpisało ponad 95 proc. z 17,9 tys. rezydentów. W zależności od specjalizacji gwarantuje im to wynagrodzenie w wysokości 4 tys. i 4,7 tys. zł brutto – rezydenci specjalizacji zwykłych (np. dermatologii, ginekologii) dostaną bowiem 600 zł, a priorytetowych (psychiatria dziecięcia, patomorfologia, pediatria) – 700 zł brutto miesięcznie podwyżki.

W ministerialnych statystykach pominięto jednak niemal 100 rezydentów specjalizacji stomatologicznych.

W piśmie do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie zastępca dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w resorcie napisała, że ustawa 6 proc., gwarantująca rezydentom podwyżki na mocy lutowego porozumienia ministra zdrowia z rezydentami, nie dotyczy lekarzy dentystów.

– Podczas negocjowania porozumienia minister zdrowia Łukasz Szumowski wielokrotnie zapewniał, że podwyżka będzie dotyczyć także dentystów – mówi Marcin Sobotka, stomatolog z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. – To kolejna forma łamania tego porozumienia i próba przekonania dentystów, że nie są lekarzami.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe