Wyślij
Udostępnij:
 
 

Doktorat honoris causa PUM dla prof. Lubińskiego

Źródło: PUM/Kancelaria Prezydenta RP
Autor: |Data: 01.10.2019
 
 
–To człowiek, który poświecił życie nauce, aby nauką bliźnim zdrowie przynosić – mówił laudator prof. Wenancjusz Domagała. – Poczytuję sobie za ogromny zaszczyt i przywilej, że mogę przedstawić sylwetkę uczonego, lekarza, nauczyciela akademickiego niezwykłej miary, giganta nauki. Prof. Jan Lubiński jest chlubą PUM - dodał.
- Chcę jednocześnie pogratulować panu profesorowi Janowi Lubińskiemu, który otrzymuje dzisiaj tytuł doktora honoris causa PUM - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do prof. Bogusława Machalińskiego, rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie z okazji inauguracji roku akademickiego.

Profesor dr hab. Jan Lubiński ukończył studia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie w 1977 roku. W tej uczelni pracuje do dziś. W niej uzyskał tytuł specjalisty w kilku dziedzinach: patomorfologii, genetyce klinicznej i laboratoryjnej genetyce medycznej. Stopień doktora medycyny otrzymał w 1980 roku, a stopień doktora habilitowanego w roku 1989. Tytuł naukowy profesora odebrał w 1996 roku. W roku 1992 założył Ośrodek Nowotworów Dziedzicznych, którym kieruje do dziś. Wybitne osiągnięcia naukowe prof. Jana Lubińskiego stanowią ogromny wkład w zdobycze polskiej genetyki onkologicznej i znajdują uznanie wyrażające się przyznaniem profesorowi wielu prestiżowych nagród.

- Z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego 2019/2020 składam najserdeczniejsze życzenia całej społeczności Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Niech nadchodzący rok będzie dla Państwa czasem sukcesów i satysfakcji, czasem pomyślności i powodzenia we wszystkich podjętych zamierzeniach, czasem zdobywania wiedzy i odkrywania nowych obszarów badań z pożytkiem dla Państwa uczelni i dla całej polskiej nauki. Chcę jednocześnie pogratulować Panu Profesorowi Janowi Lubińskiemu, który otrzymuje dzisiaj tytuł doktora honoris causa, a także z serca podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do intensywnego rozwoju uczelni, którego kolejny ważny etap otwiera się wraz z rozbudową i modernizacją szpitala Klinicznego - czytamy w liście prezydenta skierowanym do środowiska akademickiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie na studiach I stopnia w programie polskim i anglojęzycznym naukę rozpoczyna ponad 1380 studentów na 14 kierunkach, w tym po raz pierwszy na farmacji. Najpopularniejsze kierunki to od lat lekarski, lekarsko-dentystyczny, dietetyka, fizjoterapia, kosmetologia i ratownictwo, a w tym roku także farmacja.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.