Archiwum

Dr hab. Neumann-Podczaska: Dzięki nowym uprawnieniom farmaceutów zyskają lekarze ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Przeglądy lekowe, szczepienia, a niebawem wystawianie recept kontynuowanych to nowe zadania farmaceutów. Jak przekonuje w „Menedżerze Zdrowia” dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, na tych zmianach skorzystają lekarze, którzy zyskają wsparcie w opiece nad pacjentem.
W tym roku rozpoczął się Pilotażowy Program Przeglądów Lekowych, w ramach którego 75 farmaceutów obejmie opieką ok. 1000 pacjentów, którzy biorą pięć i więcej leków.

Zadaniem farmaceuty jest analiza zawartości całej apteczki domowej (leki przepisane przez lekarza oraz suplementy diety) i na tej podstawie opracowanie indywidualnego planu opieki farmaceutycznej. Farmaceuta rozwiązuje problemy lekowe, jakie widzi u pacjenta, np. leki zdublowane czy leki, które wchodzą w niebezpieczne interakcje. Jego nową rolą jest też rozmowa z pacjentem i edukacja w sprawie prawidłowego przyjmowania medykamentów.

– Dobrze przygotowany farmaceuta staje jako ekspert u boku lekarza, szczególnie rodzinnego, aby rozmawiać o najtrudniejszych pacjentach, z wielochorobowością, przyjmującego duże ilości różnych leków. Przegląd lekowy to moment całościowego pochylenia się nad farmakoterapią pacjenta. Pierwsze obserwacje trwającego pilotażu potwierdzają nasze wcześniejsze wnioski, że współpraca lekarza z farmaceutą przynosi dobre efekty. Farmaceuci są w stanie wykryć wiele problemów lekowych i przekazać je lekarzowi – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, ekspertka Zespołu do spraw Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia.

Innymi nowymi kompetencjami farmaceutów są szczepienia już nie tylko przeciwko COVID-19, ale też i grypie. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia w przyszłości dołączą do tej listy również inne szczepienia. Ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadza też przepisywanie przez farmaceutów recept kontynuowanych. W trakcie opracowania są akty wykonawcze tego zapisu. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami farmaceuta będzie mógł przepisać receptę, kiedy pacjent przyjmuje leki przez dłuższy czas, jego stan zdrowia nie wymaga wizyty lekarskiej, lecz jedynie kontynuowania terapii, a lekarz wyrazi zgodę na przedłużenie recepty przez aptekę.

– Zmienia się paradygmat zawodu farmaceuty i koncepcja apteki w Polsce. Z roli wykonawczej zalecenia lekarskiego – wzorem innych krajów na świecie – farmaceuci wchodzą w rolę wzmocnienia systemu opieki zdrowotnej potencjałem merytorycznym i wiedzą na temat leków. Z osób wydających pudełka z lekami stają się partnerami w leczeniu. Kształtujemy w Polsce nową jakość, do której lekarze jeszcze nie są przyzwyczajeni – zauważa dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska.

Jak podkreśla ekspertka, te zmiany nie oznaczają, że farmaceuta wchodzi w kompetencje lekarza. Decyzje terapeutyczne niezmiennie podejmuje lekarz, a zadaniem farmaceuty jest odciążenie z części obowiązków i współpraca z lekarzem.

– Warto wykorzystać kompetencje i wiedzę farmaceutów – zwłaszcza w sytuacji, kiedy lekarze mają tak mało czasu na rozmowę z pacjentem – żeby wesprzeć lekarzy, wzmocnić system i wspólnie działać na korzyść pacjenta – dodaje dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska.

Wywiad w całości do obejrzenia poniżej.Zachęcamy do udziału w konferencji E-akademia farmaceuty – gorące tematy w farmacji. Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej: https://www.termedia.pl/Konferencja-E-AKADEMIA-FARMACEUTY-GORACE-TEMATY.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.