Duda o uchodźcach, światowe media o Dudzie

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marta Koblańska
|
Źródło: Gazeta Wyborcza/MK
Prezydent RP Andrzej Duda stwierdził, że państwo powinno zabezpieczyć obywateli przed epidemią z zagranicy i mamy prawo zadawać pytania, czy rząd jest na to przygotowany. Światowe media nie zostawiły suchej nitki na polskim prezydencie.
- Jeżeli rząd się na to zgadza [na przyjęcie uchodźców - red], to ja bym chciał, żeby rząd odpowiedział na pytanie, czy jest na różne okoliczności w związku z tym przygotowany, czyli czy Polacy są dzisiaj należycie zabezpieczeni, choćby także i pod takim względem, pod względem epidemiologicznym - mówił prezydent w TVN24..

Jak podaje Gazeta Wyborcza,słowa Dudy o "zagrożeniu epidemią" zostały prawie natychmiast wyłapane przez zagraniczne agencje prasowe. "Polski prezydent ostrzega, że migranci mogą spowodować epidemię" - zatytułowała depeszę francuska AFP.

- Duda powiedział, że jego rząd powinien przedsięwziąć kroki, by chronić swoich obywateli, jeśli przyjmą migrantów, gdyż mogą przynieść 'możliwą epidemię'"- pisze dziennikarz AFP. - Duda powtórzył słowa prezesa populistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, który wcześniej mówił o tym, że migranci przynieśli 'cholerę na wyspy greckie oraz dyzenterię do Wiednia'- dodaje. Podkreśla także, że słowa Dudy mogą być problematyczne dla Donalda Tuska, który jako "prezydent UE krytykował stawianie płotów przed migrantami przez europejskie państwa".

Jak podaje Wyborcza, depeszę opublikowały serwisy internetowe na całym świecie, w tym tak odległe geograficznie od Europy jak Indie, czy Singapur. Własny materiał przygotowała nadająca z Kataru telewizja al Dżazira, która dociera do 130 mln widzów, w tym 40 mln w krajach arabskich.

-Apel Andrzeja Dudy, by zapobiec wybuchowi chorób, budzi skojarzenia z retoryką nazistowską - napisała stacja na swojej stronie internetowej, co cytuje Wyborcza. Al Dżazira dodała równocześnie, powołując się na raport Światowej Organizacji Zdrowia z września, że "wbrew temu co twierdzi Duda, WHO nie stwierdziła związku pomiędzy migracją a chorobami zakaźnymi".
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.