Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ewa Drzyzga: Do "36,6" zapraszamy lekarzy, a nie szamanów
 
Działy: Aktualności
Redaktor prowadząca programu "36,6" zdobyła tytułu "Lidera Roku 2017 w Ochronie Zdrowia w kategorii media i PR". To nagroda przyznawana w konkursie "Sukces Roku w Ochronie Zdrowia". Drzyzga w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" opowiedziała o produkcji telewizji TVN i kontakcie lekarzy z pacjentami. - Rozmowa ma znaczenie. Pacjent pozbywa się lęku przed nieznanym. Często się o tym zapomina - przyznała Drzyzga.
Czy lekarze potrafią rozmawiać z pacjentami i czy we właściwy sposób przekazują informacje o chorobie i leczeniu?
- Niektórzy lekarze odgrywają rolę szamana. Zdarza się to niezależnie od specjalizacji i stopnia naukowego. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje, może wydaje im się, że jeśli mniej powiedzą, to będą ważniejsi, zostaną uznani za mądrzejszych, że pacjenci będą odczuwali większy lekarzy, szamanów respekt wobec specjalisty, który posiadł wiedzę tajemną. To absurd. Pacjent, który jest świadomy, który wie, co się z nim dzieje, zdrowieje lepiej, jest spokojniejszy. Rozmowa ma znaczenie, rozmowa sprawia, że relacje są szczere. Pacjent pozbywa się lęku przed nieznanym. Często się o tym zapomina. Odpowiednie przekazanie informacji o chorobie i leczeniu jest niezmiernie ważne.

I właśnie na tym skupia się pani program.
- Tak. Zapraszamy do współpracy ludzi, którzy szamanami nie są. Są komunikatywni, mają dobry kontakt z pacjentami. Otaczają ich opieką na swoich oddziałach i poza nimi. Nasi goście mówią o zdrowiu i medycynie w sposób zrozumiały dla przeciętnego telewidza i są przy tym merytoryczni.

Oglądałem programy, w których eksperci mówili, w jakich nowotworach można zastosować immunoterapię, jak możemy leczyć nietrzymanie moczu, Maciej Żurawski opowiadał o kontuzjach piłkarskich, dr Wojciech Kowalik relacjonował, jak ratuje życie wcześniakom. Potwierdzam, to prawda.
- I właśnie na tym nam zależy. Ma być tak, że widz bez przygotowania medycznego rozumie to, o czym mówimy w programie, a ekspert nie jest zażenowany prezentowanymi informacjami.

Czy Polacy dużo wiedzą o swoim zdrowiu?
- Według najnowszych sondaży CBOS rzadziej narzekamy na zdrowie, ale wciąż gabinety lekarskie obchodzimy szerokim łukiem i rzadko wykonujemy badania profilaktyczne. Coraz częściej sięgamy po zdrowe produkty, dbamy o kondycję, ale równie ochoczo łykamy leki i suplementy diety bez konsultacji lekarskiej. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego potrzebujemy co najmniej 15 lat, żeby usunąć różnice dotyczące naszej sytuacji zdrowotnej w stosunku do pozostałych krajów Unii Europejskiej. Z obserwacji naszej redakcji wynika, że wciąż kuleje świadomość Polaków na temat własnego ciała. Podam przykład. Kiedyś przeprowadzaliśmy sondę dotyczącą prostaty. Wyniki były zatrważające. Większość pytanych mężczyzn nie miała pojęcia, gdzie ten gruczoł się znajduje, za co jest odpowiedzialny i jak go badać. Dlatego tak się cieszyliśmy, kiedy w naszym studiu dr Roman Sosnowski – urolog, bez skrępowania opowiadał o prostacie i pokazywał, jak przeprowadzić samobadanie jąder. Rozmawiamy profesjonalnie, konsekwentnie używamy medycznych i naukowych nazw, ale to, co dzieje się z naszym ciałem, opisujemy słowami zrozumiałymi dla każdego. Mamy misję. Chcemy, żeby Polacy więcej wiedzieli o zdrowiu i żeby dzięki temu byli zdrowsi. Mam nadzieję, że nam się to udaje, dzięki ogromnej pomocy wszystkich konsultantów, którzy są dla nas wyjątkowo cierpliwi i wyrozumiali. Jest ich 105 – lekarze, dietetycy, naukowcy, laboranci, rehabilitanci, terapeuci, pielęgniarki, położne – 37 z nich ma tytuł profesora. Jednym z konsultantów jest nasz stały ekspert prof. Krzysztof Łabuzek.

Sądzę, że to się udaje. Świadczy o tym nagroda, którą pani otrzymała.
- Dziękuję jeszcze raz. I zdradzę, że już trwają przygotowania do kolejnego sezonu programu.

Więcej o konkursie na stronie: "Sukces Roku w Ochronie Zdrowia 2017".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe