Wyślij
Udostępnij:
 
 

Fedorowski: Polska Federacja Szpitali popiera urealnienie wymogów wobec oddziałów intensywnej terapii

Źródło: KL, Polska Federacja Szpitali
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 26.11.2018
 
 
- Polska Federacja Szpitali wielokrotnie zwracała uwagę na fakt znacznego rozmijania się wymagań dotyczących oddziałów intensywnej terapii z realnymi możliwościami wielu polskich szpitali. Cieszymy się, że także dzięki naszym działaniom jest szansa na urealnienie wymogów - przyznaje Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.
- Przekazany został do konsultacji społecznych projekt rozporządzania ministra zdrowia, który wydłuża termin dostosowania oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii do wymagań o trzy lata, to jest do 31 grudnia 2021 roku. Mamy nadzieję, że w tym czasie uda się wprowadzić potrzebne zmiany. Uważamy, że część regulacji, szczególnie w obszarze zabezpieczenia lekarskiego oraz wyposażenia, powinno ulec zmianie z uwzględnieniem opinii menedżerów szpitali - mówi Fedorowski i wskazuje, że w Niemczech, gdzie wszystkie szpitale należą do tamtejszej federacji szpitali, nic w ochronie zdrowia nie może się zdarzyć bez zgody pracodawców szpitali. - Co więcej, to właśnie Niemiecka Federacja Szpitali proszona jest o opracowanie standardów i robi to w porozumieniu z innymi interesariuszami - podkreśla.

Fedorowski mówi, że ideałem byłoby, aby na oddziale intensywnej terapii był zatrudniony rehabilitant, jedna pielęgniarka na każdego pacjenta, inżynier techniczny, personel zawsze obecny na miejscu. - Powinien być także dostęp do leków bez przeszkód administracyjnych - wylicza prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Przeczytaj także: "Patecki: Kłopoty z dostosowaniem się do standardów w anestezjologii świadczą o niewydolności systemu" i "Projekt rozporządzenia w sprawie standardów w anestezjologii".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.