Wyślij
Udostępnij:
 
 

Gałczyńska-Zych: Tak źle w służbie zdrowia jeszcze nie było

Źródło: Newsweek
Autor: Krystian Lurka |Data: 08.09.2019
 
 
- Jestem przerażona po obywatelsku, nie jako dyrektor. Boję się, że za chwilę nie będzie miał mi kto pomóc. Dziś w 70 proc. szpitali brakuje lekarzy i pielęgniarek. Tego problemu nie da się rozwiązać z dnia na dzień, bo kształcenie lekarza trwa jakieś 12 lat. A my potrzebujemy ich tu i teraz - mówi Dorota, Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie.
- Od 30 lat zarządzam ochroną zdrowia, ale muszę przyznać, że tak źle jak do tej pory w polskiej służbie zdrowia jeszcze nie było - mówi Gałczyńska-Zych w rozmowie z "Newsweekiem".

Czy lekarzy nie ma, bo może za mało im płacimy? – Nie chodzi o pieniądze, bo polscy lekarze zarabiają całkiem nieźle. Polski szpital nie jest przyjaznym miejscem pracy i lekarze będą od nas uciekać. Z dnia na dzień w placówkach pojawia się coraz więcej pacjentów, a coraz mniej specjalistów. W efekcie pracują oni ponad siły, są zmęczeni i sfrustrowani. Poza tym lekarze są przeciążeni biurokracją. Rozwiązaniem miało być wprowadzenie nowego zawodu, czyli asystenta medycznego, który miałby przejąć od lekarza część obowiązków administracyjnych, to jest prowadzenie dokumentacji medycznej i terminarza wizyt. Jednak do tej pory nie doczekaliśmy się takiego wsparcia. Do tego ciągle zmieniające się prawo, to niemal kilkadziesiąt zmian w ciągu roku, które musimy przyswoić. W takim systemie pracować się nie da - przyznaje Gałczyńska-Zych. I dodaje: - Do tej pory nie zrobiliśmy nic żeby nasi lekarze przestali wyjeżdżać.

Niedofinansowanie systemu przyczyną śmierci pacjentów?
W czerwcu 2019 r. pisaliśmy o tym, że OZZL wystąpił do prokuratora generalnego z wnioskiem o sprawdzenie, czy członkowie rządu i parlamentarzyści nie popełnili przestępstwa z art. 155 Kodeksu karnego, czyli nieumyślnie spowodowali śmierć.

- Możliwe, że dokonali tego ci, którzy przedłożyli Sejmowi projekty ustaw przewidujące 40 mld zł rocznie na cele określane jako "nowa piątka PiS" i tym samym nie zapobiegli tysiącom zgonów rocznie pacjentów - stwierdził Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

- Ci, którzy głosowali za przyjęciem ustaw, a nie zdecydowali o przeznaczeniu tych środków na poprawę finansowania publicznej ochrony zdrowia, nie zapobiegli tysiącom zgonów rocznie pacjentów, którzy z powodu niedofinansowania ochrony zdrowia, powodującego jej niewydolność, nie otrzymują pomocy medycznej w odpowiednim czasie albo nie otrzymują odpowiedniego leczenia, przez co postęp choroby doprowadza ich do śmierci - wyjaśnił Bukiel.

- Jednocześnie, mając świadomość, że za wielkie niedofinansowanie publicznej ochrony zdrowia odpowiada nie tylko obecny rząd i obecni parlamentarzyści, ale wszystkie poprzednie rządy od roku 1989 i poprzednie parlamenty, wystąpiliśmy z wnioskiem do prokuratora generalnego, aby – jeśli uzna to za uzasadnione – postawił podobne zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 155 kk członkom wcześniejszych rządów i wcześniejszym parlamentarzystom - przyznał Krzysztof Bukiel.

Przeczytaj także: "Polska ma raka" i "Dyrektor nie ma na wypłaty dla lekarzy i pielęgniarek".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe