Wyślij
Udostępnij:
 
 
Gowin i Morawiecki: Przekażemy półmiliardową dotację na badania nad lekami w onkologii i kardiologii
 
Działy: Aktualności
Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin ogłosili przekazanie półmiliardowej dotacji z budżetu państwa na badania nad lekami w onkologii i kardiologii. Pieniądze na ten cel znalazły się jeszcze w tegorocznym budżecie.
- Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową. W Polsce kupujemy w ponad 70 proc. leków zagranicznych. Jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od ośrodków zagranicznych. Chcemy te proporcje zmieniać – powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę (27 grudnia) na konferencji prasowej. O sprawie poinformowały TVN24 i Polska Agencja Prasowa.

Z przekazanych z budżetu państwa środków naukowcy mają pracować nad nowymi lekami w onkologii i kardiologii. Operatora projektu ma wyłonić dysponent pieniędzy na projekt, którym jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Będzie nim prawdopodobnie Europejski Instytut Technologiczny we Wrocławiu, który zapewni obsługę administracyjną projektu.

- Środki na badania będą mogły się ubiegać grupy naukowców w drodze konkursu. Projekty będą miały charakter wieloletni. W ramach tych środków mają powstać leki onkologiczne i na choroby serca - poinformował TVN i zacytował Jarosława Gowina: - Ta inwestycja w badania nad nowoczesnymi lekami ma też znaczenie gospodarcze. Te badania będą komercjalizowane. Proponujemy pewien mechanizm długofalowego prowadzenia badań medycznych. Proponujemy bardzo nowoczesne podejście do badań.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe