Wyślij
Udostępnij:
 
 
I Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki
 
Działy: Aktualności
Po raz pierwszy w Polsce i na świecie 13 listopada obchodzony będzie Dzień Chorych na Raka Trzustki. Z tej okazji uruchomione zostaną dwie infolinie – psychologiczna i ekspercka, dla wszystkich, którzy szukają pomocy psychologa lub informacji na temat raka trzustki.
W Polsce inicjatywę obchodów Dnia Chorych na Raka Trzustki realizują wspólnie Polska Unia Onkologii oraz organizacje pacjenckie zrzeszone w ramach projektu Wspólna Droga.
Infolinie: psychologiczna +48 694 005 664 i ekspercka (lekarska) - +48 534 652 672 czynne będą od 13 listopada, w godzinach 8.00-20.00. W tym dniu zacznie także działać strona internetowa poświęcona tematyce raka trzustki – www.twojatrzustka.pl.

W przypadku raka trzustki nie ma zbyt wiele osób, które pokonały nowotwór i mogą aktywnie wspierać tych, którzy chorują. Nie ma też w Polsce organizacji dedykowanej tej chorobie. Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii przypomina, że rak trzustki, to bardzo ciężka choroba z poważnym rokowaniem.

– Tylko nielicznym pacjentom udaje się przeżyć więcej, niż rok od momentu wykrycia choroby. Przez ostatnie 40 lat nie poprawiły się wskaźniki przeżywalności pacjentów z rakiem trzustki. Dlatego Polska Unia Onkologii wraz ze Wspólną Drogą rozpoczyna działania edukacyjne zmierzające do budowania wiedzy na temat raka trzustki i świadomości związanej z tą chorobą. To nie tylko poważny problem medyczny dla współczesnej onkologii, ale również wielkie wyzwanie społeczne i etyczne – mówi dr Janusz Meder.

Zdaniem Jacka Gugulskiego, prezesa Stowarzyszenia Pomocy Chorym na PBS, które wspiera chorych na raka trzustki ich bliskich brakuje powszechnej wiedzy na temat czynników ryzyka, profilaktyki, diagnostyki i możliwości terapeutycznych w raku trzustki. – Chcielibyśmy, aby problemy pacjentów z rakiem trzustki związane z dostępem do leczenia i leków przeciwbólowych trafiły na agendę nie tylko organizacji pacjentów, ale również polityków i decydentów w służbie zdrowia – dodał Jacek Gugulski.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe