Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

In vitro to produkcja człowieka ►

Udostępnij:
– To nie jest metoda walki z bezpłodnością, to produkcja człowieka – tak o in vitro mówiła w Sejmie posłanka Prawa i Sprawiedliwości Barbara Bartuś.
Parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka i Monika Wielichowska – 25 maja podczas posiedzenia Sejmu – domagały się informacji w sprawie optymistycznych słów premiera o sytuacji kobiet w Polsce w czasach rządów PiS. Posłanki pytały o złą opiekę lekarską, brak pomocy państwa w opiece nad osobami zależnymi, ograniczenie praw reprodukcyjnych, głodowe emerytury, o brak refundacji in vitro i ustawy o równych zarobkach – nawiązywały tym samym do konferencji prasowej, podczas której premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że „za rządów PiS jest rekordowo wysoki poziom aktywności zawodowej kobiet, zwiększa się liczba kobiet w zarządach spółek giełdowych i zmniejsza się luka płacowa”.

Odpowiedziała Barbara Bartuś z Prawa i Sprawiedliwości.

– Jestem kobietą. Może dzisiaj w spodniach, ale jestem kobietą, czuję się kobietą i jestem z tego dumna – zaczęła swoje wystąpienie.

– Totalna opozycja z nas kobiet próbuje zrobić osoby niepełnosprawne, które nic nie potrafią, wszystko trzeba im załatwić, a walkę o prawa kobiet ograniczacie do walki o antykoncepcję, do prawa do aborcji, czyli zabijania dzieci, które już się poczęły. Krzyczycie jednocześnie, że tak mało się rodzi. Walczycie o prawo do dofinansowania produkcji człowieka, czyli do procedur in vitro. To nie jest metoda walki z bezpłodnością – stwierdziła polityk.

Fragment posiedzenia do obejrzenia poniżej.Co na to inni posłowie?

26 maja w Sejmie posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska stwierdziła, że „padły wyjątkowo skandaliczne słowa obrażające tysiące dzieci w Polsce”, przypominając, że „dzięki rządowemu programowi in vitro do 2016 r. urodziło się ponad 22 tys. dzieci, jednak później rząd PiS ten program zlikwidował”.

– To są dzieci wyjątkowo wymarzone i wyjątkowo kochane, i dlatego oczekuję, że pani posłanka Barbara Bartuś, która wszystkie te dzieci i rodziców tych dzieci wczoraj podczas debaty sejmowej obraziła, wyjdzie na tę mównicę i po prostu przeprosi – powiedziała Pomaska.

Ostatecznie posłanka Bartuś przeprosiła.

– Jeśli ktoś, poprzez manipulowanie moich słów, poczuł się urażony, to przepraszam, natomiast jest to czysta manipulacja - stwierdziła.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.