Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jassem do Dudy: Podstawą NSO powinna być "Strategia walki z rakiem w Polsce 2015-2024"
Źródło: KL
Autor: Krystian Lurka |Data: 11.02.2019
 
 
Prof. Jacek Jassem w liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy apeluje, aby podstawą Narodowej Strategii Onkologicznej była "Strategia walki z rakiem w Polsce 2015-2024", opracowana w 2014 r. przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne. - Dokument powstał z udziałem ponad 200 ekspertów, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia i jest zbieżny z tym, co ma zawierać NSO - podkreśla prof. Jassem.
- Polska Liga Walki z Rakiem z uznaniem przyjmuje inicjatywę prezydenta Dudy zmierzającą do powstania Narodowej Strategii Onkologicznej. Główne cele przedstawione w tym projekcie - to jest ograniczenie rosnącej liczby zachorowań i zgonów z powodu nowotworów oraz poprawa jakości życia chorych - wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społeczeństwa - pisze w prof. Jacek Jassem, prezes Fundacji Polskiej Ligi Walki z Rakiem, w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

Profesor Jassem podkreśla, że przygotowywany projekt będzie w swoich założeniach i celach całkowicie zbieżny z dokumentem "Strategia walki z rakiem w Polsce 2015-2024". Onkolog przypomina, że powstał on w 2014 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, we współpracy z ośmioma innymi towarzystwami naukowymi związanymi z onkologią, Polską Unią Onkologii, środowiskami akademickimi oraz organizacjami pacjentów.

- Strategia opiera się na najlepszych światowych wzorcach tego typu dokumentów, w tym pochodzących z krajów osiągających najlepsze wyniki w zwalczaniu nowotworów, a zawarte w niej propozycje odzwierciedlają założenia i kierunki rozwoju nowoczesnych, efektywnych systemów opieki zdrowotnej - podkreśla prof. Jassem. Przypomina, że przygotowanie strategii poprzedziły kilkuletnie prace przygotowawcze, obejmujące liczne debaty środowiskowe oraz konferencje z udziałem międzynarodowych ekspertów, utworzenie obszernego repozytorium dokumentów, opublikowanie dwóch części "Białej księgi polskiej onkologii", liczącego około 170 stron opracowania pod tytułem "Obecny stan zwalczania nowotworów w Polsce" i wiele innych działań.

Przeczytaj także: "Krajowa Rada Konsultantów Krajowych" i "Zwalniamy, pozdrawiamy".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe