Wyślij
Udostępnij:
 
 

Justyna Socha prawomocnie skazana za zniesławienie dr Pawła Grzesiowskiego

Źródło: PG/MZ
Autor: Marta Koblańska |Data: 26.08.2019
 
 
- Justyna Socha znana ze swojego sprzeciwu wobec szczepień i szczepionek została prawomocnie skazana przez Poznański Sąd Okręgowy za zniesławienie dr Pawła Grzesiowskiego - poinformował lekarz.
Justyna Socha została skazana na karę grzywny w wysokości 2 tys. zł oraz zapłatę 5 tys. zł na rzecz jednego ze szpitali dziecięcych.

Proces karny o zniesławienie wytoczył jej Paweł Grzesiowski, którego wymieniono w petycji "Stop lobbystom koncernów farmaceutycznych w administracji publicznej" wysłanej do premiera i opublikowanej w sieci. Socha przegrała, bo jej słowa okazały się bezpodstawnymi pomówieniami.

W styczniu 2019 roku jeszcze nieprawomocnie Justyna Socha została skazana na karę grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych. Dodatkowo, zgodnie z żądaniem oskarżyciela prywatnego miała wpłacić 10 tysięcy złotych nawiązki na rzecz jednego z warszawskich szpitali oraz pokryć koszty pełnomocnictwa Pawła Grzesiowskiego w wysokości 2855 złotych oraz koszty sądowe, które z opłatami wynoszą 500 złotych.

O co chodzi?
Sprawa ciągnęła się od 2016 roku. Wtedy to Paweł Grzesiowski złożył pozew przeciwko Justynie Sosze. Chodziło o petycję skierowaną do premiera, w której Stowarzyszenie "Stop NOP" domagała się ujawnienia powiązań z firmami farmaceutycznymi osób decydujących o systemie szczepień w Polsce oraz odpowiedzialnych za refundację leków. W petycji padły nazwiska, m.in. Pawła Grzesiowskiego, który był członkiem Zespołu Ekspertów do Spraw Programu Szczepień Ochronnych przy Ministerstwie Zdrowia.

Grzesiowski o antyszczepionkowcach i kłamstwach
- Prawne konsekwencje powinny dotykać aktywistów, którzy upowszechniają nieprawdziwe informacje dotyczące szczepień. Bo to nie jest kwestia wolności słowa, tylko oszustwo - przyznał Paweł Grzesiowski, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, w sierpniu 2018 roku. Przyznał, że za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji powinny być surowe wyroki. - Bo to nie jest kwestia wolności słowa, tylko oszustwo - powiedział Grzesiowski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Stwierdził, że część antyszczepionkowców wierzy w spisek przeciwko ludzkości, a inni to cyniczni zawodnicy polityczni zbierający głosy przed wyborami. - Jeszcze inni to oszuści i manipulatorzy działający na konkretne zlecenie, jak to wykryła ostatnio brytyjska prasa - podsumował.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe