Patryk Ogorzałek/Agencja Wyborcza.pl

KSO – jedno z najważniejszych rozwiązań ostatnich lat

Udostępnij:
– Dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej pacjent onkologiczny będzie miał przydzielonego koordynatora, który pomoże przejść przez ten wyjątkowo trudny czas – od diagnozy, przez leczenie, po rehabilitację. Proces leczenia będzie monitorowany i oceniany – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, chwaląc propozycje resortu.
– Czy Krajowa Sieć Onkologiczna pomoże Polakom? – spytała Wirtualna Polska.

Minister zdrowia Adam Niedzielski uznał ją za „jedno z najważniejszych rozwiązań ostatnich lat”.

– Najważniejsze z rozwiązań ostatnich lat, którego nie udało się wprowadzić w terminie – zwróciła uwagę Wirtualna Polska.

– Nie udało się i jest to ból ministra zdrowia. Niestety, potrzebne było wprowadzenie w tym samym czasie czternastu rozporządzeń. Biorę to na swoje barki i uderzam się w piersi – przyznał szef resortu.

– Jednak ostatecznie ustawa została przyjęta przez Sejm. Ale najważniejsze jest to, by przepisy były kompleksowe. Po dyskusji wewnątrz rządu doszliśmy do wniosku, że całość musi być przygotowana w jednym momencie. I dlatego warunkiem wprowadzenia ustawy pod obrady Rady Ministrów, a później do parlamentu, było zbudowanie całego systemu prawnego, a nie tylko ustawy – powiedział Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską.

– Ustawa wprowadza w całym kraju doświadczenia i standardy wynikające z pilotażu sieci w czterech województwach. I ten pilotaż wciąż trwa, nic nie zostało zawieszone. Pierwszym krokiem będzie powołanie specjalistycznych ośrodków leczenia onkologicznego na trzech poziomach. Przynależność do nich będzie zależała od stopnia kompleksowości świadczonych usług. A jednocześnie – w projekcie zapisany jest brak możliwości realizowania usług onkologicznych poza siecią – wyjaśnił minister, dodając, że „chodzi o zapewnienie takiego samego standardu leczenia – niezależnie od tego, gdzie ktoś choruje i mieszka”.

– Ścieżka leczenia ma być zgodna z najnowszymi standardami w poszczególnych dziedzinach, a nie taka, jaką ktoś w niewielkim powiatowym szpitalu wybrał – podkreślił, dodając, że „dlatego włączenie danej placówki do Krajowej Sieci Onkologicznej zagwarantuje odpowiedni standard takiego leczenia, a także dalszej kompleksowej opieki”.

Wirtualna Polska spytała o realny termin wprowadzenia KSO.

– Dzięki przychylności marszałek Elżbiety Witek i wsparciu ministra Łukasza Schreibera cały proces legislacyjny został przyspieszony. Jesteśmy też po rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą, który wprost sygnalizuje, że będzie wspierał te rozwiązania – odpowiedział.

Przeczytaj także: „Prof. Jassem: KSO nie tylko nie rozwiąże problemów polskiej onkologii, ale też stworzy nowe” i „Adam Niedzielski o sprawie zgwałconej nastolatki”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.