Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kajetany: Unikalne zabiegi operacyjne wszczepienia implantów słuchowych do pnia mózgu

Źródło: mat.press, KG
Redaktor: Kamila Gębska |Data: 22.05.2014
 
 
W Światowym Centrum Słuchu - 23 maja zostaną przeprowadzone unikalne zabiegi operacyjne z zakresu neurochirurgii i otochirurgii wraz z wszczepieniem implantów słuchowych do pnia mózgu. Międzynarodowy zespół specjalistów, który wykona te trudne operacje powołał prof. Henryk Skarżyński.
Przygotowywana do operacji grupa pacjentów choruje na niezwykle rzadką chorobę nowotworową nerwiakowłókniakowatość czyli neurofibromatozę typu 2. Jej objawem są m.in. guzy na nerwach słuchowych (tzw. nerwiaki). Prowadzi to stopniowo do głębokiego niedosłuchu i całkowitej jego utraty. Jedynym ratunkiem jest wtedy wszczepienie implantów słuchowych do pnia mózgu (ABI). Zmiany nowotworowe mogę mieć również inne mnogie umiejscowienie.

Polscy pacjenci z nerwiakowłókniowatością typu 2, którzy kwalifikują się do implantowania, zwłaszcza po próbach wcześniejszego leczenia, najczęściej zmuszeni są leczyć się za granicą. Koszty tych skomplikowanych operacji pokrywają sami lub po długim procesie, zwykle w części mają pokryte przez NFZ.
Właśnie z myślą o pacjentach, znajdujących się w tak trudnej sytuacji, prof. Henryk Skarżyński wyszedł z inicjatywą powołania międzynarodowego zespołu specjalistów, który w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach – w ramach procedur NFZ – wykona te kosztowne i trudne operacje.

Poza prof. Henrykiem Skarżyńskim, światowej sławy otochirurgiem i specjalistą z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, pionierem implantów słuchowych w Polsce w skład międzynarodowego zespołu wejdą: prof. Robert Behr, światowej sławy neurochirurg i dyrektor Kliniki Neurochirurgii w Klinice Fulda Akademickiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu w Marburgu, prof. Waldemar Koszewski, neurochirurg z 25-letnim doświadczeniem z Warszawy. Zespół chirurgów uzupełnia grono inżynierów klinicznych, logopedów, psychologów i techników.

Wszczepienie implantu do pnia mózgu to operacje wyjątkowo trudne, wymagające od chirurgów niezwykłej precyzji oraz doświadczenia z zakresu neurochirurgii i otochirurgii. Każdy taki zabieg zaczyna się od usunięcia guza nerwu słuchowego. Następnie wykonywana jest próba elektrostymulacji jąder nerwu słuchowego w pniu mózgu. Wykonuje się ją po to, aby określić optymalną lokalizację dla matrycy z elektrodami implantu. Za jej pośrednictwem prowadzona jest stymulacja elektryczna jąder nerwu słuchowego w celu wywołania wrażeń słuchowych.
Systemy implantów wszczepianych do pnia mózgu mają podobną budowę jak implanty ślimakowe, działają też na podobnej zasadzie. Te dwa typy implantów różni kształt elektrody stymulującej nerwy słuchowe.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe