Katarzyna Czerwińska/Kancelaria Senatu

Kaliski szpital wojewódzki wkrótce będzie uniwersytecki?

Udostępnij:
W ciągu dwóch lat Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu ma zostać przekształcony w szpital kliniczny Uniwersytetu Kaliskiego. – Plany poparli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – stwierdził rektor Akademii Kaliskiej, a niebawem Uniwersytetu Kaliskiego Andrzej Wojtyła.
Pomysł przekształcenia kaliskiego szpitala w placówkę kliniczną pojawił się podczas niedawnych spotkań rektora Akademii Kaliskiej Andrzeja Wojtyły w resorcie zdrowia i urzędzie marszałkowskim – poinformowano o tym na stronie internetowej Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zmiany mają mieć związek z dużym zainteresowaniem kierunkiem lekarskim na wydziale nauk o zdrowiu na Uniwersytecie Kaliskim. Uczelnia tworzona na bazie Akademii Kaliskiej rozpocznie działalność z początkiem października.

O jakim zainteresowaniu mowa?

– O jedno z 60 miejsc na kierunku lekarskim w Kaliszu ubiega się aż 25 kandydatów. To drugi najlepszy wynik spośród nowo otwieranych kierunków lekarskich na uczelniach w Polsce. Nieznacznie większym zainteresowaniem cieszył się tylko taki kierunek na Politechnice Wrocławskiej, tam prawie 27 osób na jedno miejsce – poinformowała „Gazeta Wyborcza”.

Rektor Akademii Kaliskiej, a niebawem Uniwersytetu Kaliskiego, rozmawiał o sprawie z członkiem zarządu województwa wielkopolskiego Pauliną Stochniałek.

– Pani Stochniałek była pod wrażeniem naszych statystyk rekrutacyjnych. W pełni poparła nasze plany utworzenia szpitala klinicznego na bazie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu – powiedział prof. Andrzej Wojtyła, podkreślając, że „pani marszałek ma przedstawić propozycję, jak to zorganizować”.

Rektor stwierdził, że koncepcje są dwie.

– Jeśli przejmiemy cały szpital, to będzie on finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Może być też tak, że zostanie on finansowany w połowie przez ministerstwo, a w połowie przez urząd marszałkowski. Tak jest w Zielonej Górze – opisał Wojtyła w „Gazecie Wyborczej”, zaznaczając, że „przekształcenie kaliskiego szpitala w placówkę kliniczną oznacza wyższy poziom usług dla pacjentów”.

– Będą mieli dostęp do wyższej klasy specjalistów – zauważył rektor, wymieniając, że „uczelnia ściąga znanych profesorów medycyny, między innymi łódzkiego endokrynologa prof. Przemysława Bilińskiego i bydgoskiego neurochirurga prof. Heliodora Kasprzaka”.

Prof. Wojtyła ocenił, że „po przekształceniu nie planuje poważniejszych inwestycji w szpitalu”.

– Skoncentrujemy się na podwyższeniu poziomu leczenia. Na inwestycje mamy czas. Zajęcia w klinice w szpitalu zaczynają się dopiero na trzecim roku – wyjaśnił.

Rektor nie chciał zdradzić „Gazecie Wyborczej”, jaki będzie koszt przekształcenia Akademii Kaliskiej w uniwersytet.

– Utrzymanie akademii to kwota ponad 70 mln zł rocznie. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że całość nakładów na utworzenie miejsc kształcenia dla studentów medycyny będzie kosztowało młodą kaliską uczelnię niemal 30 milionów złotych. Potem konieczne będą coroczne dotacje w tej samej kwocie na utrzymanie kadry i miejsc kształcenia. Samo utrzymanie szpitala to około 20 mln zł. Koszty utrzymania całego uniwersytetu mogą więc sięgać 150 mln zł – wyliczyła gazeta.

Przeczytaj także: „Ile miejsc na studiach medycznych?”, „Pominięta jakość kształcenia” i „Armia nowego wzoru”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.