Lekarz ze szkoły Mieszka I

Udostępnij:
Pozwolenie na utworzenie studiów magisterskich na kierunku lekarskim otrzymała Akademia Nauk Stosowanych im. Mieszka I w Poznaniu.
Obecnie kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny prowadzą w Polsce 24 uczelnie – 19 publicznych i 5 niepublicznych – ta lista jednak niebawem się powiększy. Dwie kolejne szkoły wyższe w Wielkopolsce rozpoczną w tym roku kształcenie lekarzy.

Pozwolenie na utworzenie studiów magisterskich na kierunku lekarskim minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wydał 23 kwietnia Akademii Nauk Stosowanych im. Mieszka I w Poznaniu, a podobną zgodę otrzymała wcześniej Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

Kontrowersje dotyczą tej pierwszej.

– Zaleje nas fala niedouczonych lekarzy? – pyta „Gazeta Wyborcza”, pisząc o prywatnej uczelni.

– Szkoła działała wcześniej pod nazwą Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I. W 2012 r. zajęła ostatnie, 93 miejsce w rankingu uczelni miesięcznika „Perspektywy” i dziennika „Rzeczpospolita”. Potem już w rankingu nie brała udziału – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Uczelnia na swojej stronie internetowej ogłasza, że rekrutacja na studia medyczne rozpocznie się na początku maja.

– Wszystkie chętne osoby – nawet te, które nie mają jeszcze świadectwa maturalnego – mogą już od 8 maja składać dokumenty. Warunkiem rezerwacji miejsca jest uiszczenie bezzwrotnej opłaty rezerwacyjno-wpisowej w wysokości 2200 zł i złożenie podania o przyjęcie na studia – czytamy na stronie internetowej.

Nauka w sumie będzie kosztować 368 000 zł.

– Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia powinien legitymować się pozytywnym wynikiem egzaminu maturalnego oraz posiadać kompetencje niezbędne do podjęcia kształcenia, to jest ugruntowaną wiedzę z zakresu biologii, chemii i fizyki na poziomie szkoły średniej, a także reprezentować wysoką kulturę osobistą oraz mieć świadomość odpowiedzialności społecznej związanej z zawodem lekarza – informują na stronie szkoły.

Studenci mają mieć zajęcia w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu.

Potwierdza to rzecznik marszałkowskiej lecznicy Konrad Napierała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

– Mamy podpisane w tej sprawie porozumienie intencyjne – przyznaje Napierała.

Nie jest jasne natomiast, kto będzie wykładać na uczelni. Na razie ANS żadnych informacji na ten temat nie podaje. Biuro rektora nie odpowiada też na zapytania „Gazety Wyborczej” przesłane wiadomością elektroniczną.

Szkoła wciąż werbuje lekarzy i naukowców.

Przeczytaj także: „Ilu jest, a ilu potrzeba lekarzy – i jak punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia”, „Czy potrzebujemy aż tylu lekarzy?” i „Zdrowa konkurencja”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.