Wyślij
Udostępnij:
 
 
Lekarze uczą się zarządzania
Źródło: KL, Puls Biznesu
Autor: Krystian Lurka |Data: 14.03.2018
 
 
Menedżerowie ze szpitali i przychodni coraz częściej idą na studia MBA. - Bez nowoczesnych metod zarządzania trudno stawić czoło takim wyzwaniom, jak rosnące koszty opieki medycznej, zadłużenie szpitali i nowe technologie w medycynie - mówi Marek Suchar, prezes firmy doradztwa personalnego IPK i ekspert od edukacji zawodowej.
- Suchar dodaje, że to nic dziwnego, że kierownicy placówek służby zdrowia, zwykle doświadczeni lekarze, chcą się dokształcać menedżersko - informuje "Puls Biznesu" i wyjaśnia, że uczestnicy medycznych programów MBA to najczęściej osoby, które już od pewnego czasu pełnią funkcje kierownicze. - Ale bywa też tak, że pracodawca do szkoły kieruje solidnego i zdolnego specjalistę, który ma zadatki na prawdziwego lidera - dodaje Suchar.

Gdzie mogą się kształcić szefowie w białych kitlach?

- Na Śląsku studia Master of Business Administration dla Sektora Ochrony Zdrowia oferuje Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach wraz z Uniwersytetem Śląskim i Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów. Lekarze z Małopolski powinni rozważyć studia MBA in Public Management w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na Mazowszu w roku akademickim 2017/18 program MBA uruchomił Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy ze Szkołą Główną Handlową. Studia MBA kojarzone są na ogół z biznesem. Niemniej w ostatnich latach stały się one również ważnym elementem edukacji pracowników administracji publicznej.Potwierdza to m.in. sukces Centrum Kształcenia Podyplomowego (CKP) Uczelni Łazarskiego, które od 2010 r. cieszy się uznaniem lekarzy, ale też urzędników rządowych oraz pracowników administracji centralnej i samorządowej. Koordynatorzy CKP wskazują, że świadczy to o rosnącej potrzebie rozwoju kompetencji menedżerskich, w szczególności umiejętności wdrażania zmian i innowacyjnych rozwiązań. Nie ukrywają radości ze zdobycia w ubiegłym roku statuetki Brązowego Lidera Ochrony Zdrowia w kategorii Innowacyjne Pomysły w Ochronie Zdrowia. Uczelnia została doceniona za nieszablonowe podejście do kształcenia kadr w ochronie zdrowia i aktywną działalność edukacyjną. Z medycznego MBA zrezygnowała natomiast Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Błędem byłoby jednak sądzić, że szkoła zamknęła swoje podwoje przed zarządzającymi szpitalami i przychodniami. Stworzyła dwuletnie studia ze specjalizacją skierowane do osób planujących rozwój w danej branży - informuje "Puls Biznesu".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe