Wyślij
Udostępnij:
 
 
Lekarze wypowiedzą opt-out. Czy to akcja skazana na sukces?
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 18.06.2019
 
 
Dymisja ministra Radziwiłła i porozumienie Szumowski-rezydenci to skutki poprzedniej akcji, w której lekarze w ramach protestu wypowiadali klauzulę "opt-out". Jak będzie tym razem?
Pytanie zasadne, bo akcja protestacyjna powraca. - Podjęliśmy decyzję o ogłoszeniu oficjalnej akcji sprzeciwiającej się sytuacji w ochronie zdrowia - poinformował Bartosz Fiałek, przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego OZZL, w imieniu zarządu krajowego OZZL.

I wezwał lekarzy do wypowiadania klauzul do końca sierpnia. Jakie będą skutki? Zapytaliśmy ekspertów.

Ewa Książek-Bator, członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali:

- Skutki na dzień dzisiejszy oceniam jako nieprzewidywalne. Bo tak do końca nie wiadomo jaki posłuch uzyskają organizatorzy akcji. Ale zwracam uwagę, że tak naprawdę samo wypowiedzenie klauzuli opt-out nie stanowi dla lekarzy, także rezydentów, większego problemu. W Polsce mamy do czynienia z olbrzymim brakiem lekarzy. Utracone korzyści materialne wynikające z wypowiedzenia opt-out stosunkowo łatwo będzie można nadrobić w przychodniach, czy… innym szpitalu. To paradoks ale to możliwe: rezydenci ze szpitala A (po wypowiedzeniu opt-out) dyżurować będą w szpitalu B – i na odwrót.

Ale to zła wiadomość dla szpitali. Oznacza dodatkowe zamieszanie i najprawdopodobniej konieczność znalezienia dodatkowych środków na obsady dyżurów.

Zbyszko Przybylski, ekspert ochrony zdrowia:
- To uderzy przede wszystkim w szpitale powiatowe. Lekarzy w Polsce jak na lekarstwo – to co stracą finansowo na szpitalnych dyżurach z łatwością nadrobią w POZ, AOS czy na dyżurach poza własnym szpitalem. Nie do końca wierzę w to, że wszyscy medycy zastosują się do zasady „1 lekarz, 1 etat”. Ale wypowiadanie klauzuli opt-out jest możliwe. Zwracam uwagę, że wcale to nie musi być masowa akcja – starczy, że dotyczyć będzie jedynie kilkunastu procent lekarzy. Mamy tak napięty system grafików dyżurowych, że już ta ilość uczestników protestu spowoduje poważne perturbacje.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe