Łukasz Szumowski: Jeszcze w tym roku ruszy pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej

Udostępnij:
- KSO to nowa organizacji opieki w onkologii - zapowiedział w czwartek (2 sierpnia) minister zdrowia podczas prezentacji dokumentu opracowanego przez zespół pod kierownictwem prof. Piotra Czauderny. - Chodzi o zintegrowanie leczenia onkologicznego na poziomie krajowym, bo pakiet onkologiczny, choć zwiększył liczbę świadczeń, to jednocześnie rozproszył je na wiele ośrodków - przyznał.
Łukasz Szumowski ocenił, że w tej sytuacji koordynacja diagnostyki, terapii i innych form opieki nad pacjentem onkologicznym stała się niemożliwa. - Rozproszeniu uległy także środki na onkologię, a należy przecież wydawać je racjonalnie. Nowa organizacja systemu opieki onkologicznej ma także umożliwić zagubionemu obecnie pacjentowi odnalezienie się w systemie - stwierdził Szumowski. O sprawie informuje "Forsal.pl".

- Nie powinno być tak, że chory sam szuka miejsca, w którym wykona badania i podda się leczeniu. Na każdym etapie tej drogi będzie go prowadził ''za rękę'' koordynator - zaznaczył Łukasz Szumowski i przypomniał, że opieka onkologiczna staje przed poważnymi wyzwaniami demograficznymi, bowiem liczba osób starszych, a głównie to one chorują na nowotwory, stale rośnie i jest to trend na długie lata.

- Dlatego przyspieszenie i lepsza organizacja diagnostyki i terapii są konieczne, tak jak konieczna jest instytucja, która te działania skoordynuje. Naszą odpowiedzią jest Krajowa Sieć Onkologiczna - wskazywał Szumowski i dodał, że nowe rozwiązania zapewnią ponadto równomierny dostęp do leczenia onkologicznego takiej samej jakości dla wszystkich mieszkańców Polski.

Przeczytaj także: "Maciejczyk: Powstanie Narodowego Instytutu Onkologii to sposób na chaos".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.