Wyślij
Udostępnij:
 
 

Mądrala: NFZ ukrywa dane o wynagrodzeniach pracowników medycznych szpitali w 2020 r.

Źródło: Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 10.09.2019
 
 
- Portal z danymi utworzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia zawiera zbiór nieistotny z punktu widzenia poważnych reform systemowych, a pytania kierowane do NFZ o przekazanie wskaźników do analiz kończą się odmowami - mówi Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP. Przyznaje, że organizacja pytała o wynagrodzenia pracowników medycznych w 2020 r. i o zaległości finansowe NFZ-u wobec szpitali, nie dostała odpowiedzi.
- Doświadczenie pokazuje, że pytania kierowane do NFZ (w trybie dostępu do informacji publicznej) o przekazanie danych niezbędnych do analiz kończą się odmowami. Pracodawcy RP jakiś czas temu wnioskowali o udzielenie informacji, ile zaległości finansowych ma NFZ wobec szpitali, które wykonują świadczenie nielimitowe. Jednak nie otrzymali informacji zwrotnej - twierdzi Mądrala w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Ekspert wyjaśnia, że pracodawcy nie dostali też odpowiedzi na pytanie o koszty wprowadzonych współczynników korygujących (finalnie NFZ odpowiedział, ale tylko dlatego, że dane te były prezentowane w ramach Rady Dialogu Społecznego).

- Prezes NFZ trzyma także w tajemnicy dane finansowe, o ile więcej szpitale zapłacą za wynagrodzenia pracowników medycznych w 2020 r. - wyjaśnia Mądrala.

- Ze zdziwieniem przyjmujemy odmowy NFZ. To przeczy deklarowanej polityce otwartości i oczywiście może rodzić słuszne pytania o to, dlaczego NFZ odmawia? Czy pytania są niewygodne, czy odpowiedzi mogłyby szokować analityków i opinię publiczną? To powoduje, że w Polsce rządzi polityka tzw. kota w worku. Zmiany przeprowadza się bez odpowiednich analiz i symulacji ewentualnych skutków - twierdzi Mądrala i podsumowuje: - Niestety, kończąca się kadencja dowiodła, że w ochronie zdrowia rządzą emocje, strajki (nawet jeśli słuszne) oraz brak długookresowego myślenia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe