Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mądrala: Zwlekanie z ogłoszeniem konkursów spowoduje, że będą przeprowadzane bezprawnie
 
Działy: Aktualności
Zgodnie z planowaną zmianą w 2017 r. do szpitali trafi maksymalnie dodatkowy miliard złotych. To zapłata za zaległe nadwykonania. - Powody do zadowolenia są jednak ograniczone. NFZ zmienia plan finansowy pod koniec roku, a tymczasem nie zabezpiecza potrzeb pacjentów na kolejny rok, chociaż jest już koniec listopada – ostrzega wiceprezydent Pracodawców RP.
- Posłowie z Komisji Zdrowia przyjęli projekt planu finansowego NFZ na 2018 roku już w lipcu. Mimo to, do tej pory nie został on zaakceptowany przez ministra zdrowia oraz ministra finansów. Zgodnie z prawem NFZ powinien w takim wypadku działać w oparciu o plan zatwierdzony przez komisję. Tym samym jest podstawa prawna do rozpoczęcia niezwłocznego kontraktowania. Niestety, niepewność finansowa funduszu powoduje, że dyrektorzy oddziałów wojewódzkich wciąż nie rozpoczynają postępowań konkursowych lub przeprowadzają je w bardzo ograniczonym stopniu - komentuje Andrzej Mądrala i dodaje, że tym samym łamane jest prawo, gdyż zgodnie z deklaracją prezesa NFZ aneksowanie umów odbyło się na mocy art. 156 ust. 1a, tzw. aneksowanie awaryjne (w przypadku, gdy zachodzi ryzyko braku zabezpieczenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej).

Zgodnie z treścią ustawy może ono być przeprowadzone na maksymalnie sześć miesięcy, i co ważne obliguje dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ do niezwłocznego przeprowadzenia postępowań konkursowych.

- Dalsze zwlekanie z ogłoszeniem konkursów może spowodować brak możliwości ich przeprowadzenia zgodnie z prawem. Grozi to utratą kontraktów przez wiele szpitali, w tym szpitali prywatnych. W rezultacie w kwietniu wielu pacjentów może pozostać bez możliwości leczenia – komentuje Andrzej Mądrala i dodaje, że Pracodawcy RP w imieniu swoich członków, zarówno dyrektorów szpitali publicznych, jak też prywatnych, zwrócili się do przewodniczącego Komisji Zdrowia Sejmu RP o pilne rozpatrzenie tego problemu na najbliższym posiedzeniu.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe