Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marcin Czech: Polityka refundacyjna się zmieni, ale próg opłacalności terapii pozostanie
Źródło: MK
Redaktor: Marta Koblańska |Data: 11.10.2018
 
 
Tagi: Marcin Czech
- "Polityka lekowa państwa" to dokument strategiczny definiujący problemy, ale również kierunki w jakich ma zmierzać polityka refundacyjna - mówi Marcin Czech, wiceminister zdrowia.
- Jakie leki powinniśmy refundować i w oparciu o jakie reguły decyzje refundacyjne powinny być podejmowane i na podstawie jakich potrzeb epidemii logicznych? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w "Polityce lekowej" - przyznaje Marcin Czech.

- Najpoważniejszym problemem jest finansowanie, bo przeznaczamy na nie dwa razy mniej niż kraje Europy Środkowo-Wschodniej, nie wspominając już o wydatkach krajów Europy Zachodniej - dodaje wskazując, że resort zamierza zwiększyć wydawaną kwotę na leczenie farmakologiczne do 17 procent nakładów na ochronę zdrowia. Od kiedy? - 16,5 procent wydatków całkowitego budżetu NFZ jest zapisany i już obowiązuje, ale wejście w życie zapisów ustawy refundacyjnej potrwa, bo dopiero w tym roku prace nad nią zostaną określone w harmonogramie prac legislacyjnych - odpowiada.

Czy nowe zapisy zmienią ekonomię podejmowania decyzji refundacyjnych? Marcin Czech twierdzi, próg opłacalności nie do końca może odnosić się do finansowania leków w chorobach rzadkich, choć lekarstwa w tym obszarze są drogie i stanowią wyzwanie dla wielu systemów ochrony zdrowia.

Marcin Czech przyznaje, że zapowiada się większa swoboda w podejmowaniu decyzji refundacyjnych z uwagi na większa pulę środków. - Ale nie można zwiększonych nakładów postrzegać w kategorii "otwarcia skarbca". Próg opłacalności stojący u podstaw decyzji ekonomicznych pozostanie - podsumowuje.

Rozmowa Marty Koblańskiej z Marcinem Czechem do obejrzenia poniżej:
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe