Wyślij
Udostępnij:
 
 
Menedżer z firmą nie musi płaci podwójnej składki zdrowotnej, jeżeli przychód osiąga z jednego tytułu
 
Działy: Aktualności
Rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego może dotyczyć na przykład lekarzy pełniących w placówkach ochrony zdrowia poza działalnością specjalistyczną funkcje administracyjne.
- Z takim orzeczeniem będzie musiał pogodzić się Narodowy Fundusz Zdrowia, który do tej pory wskazał, że osoba, która ma kontrakt menedżerski o zarządzanie przedsiębiorstwem i zawiera go, prowadząc działalność w tym samym zakresie, płaci dwie składki na NFZ - informuje "Rzeczpospolita". Zdaniem NFZ, umowa kontraktu menedżerskiego zawarta w ramach firmy jest traktowana jako odrębny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeniowym, jako zlecenie.

NSA tłumaczy, że zbieg tytułów do odprowadzania składek następuje, gdy ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód (art. 82 ust. 1 i ust. 2 ustawy o świadczeniach). Skoro więc w spornym przypadku wnioskodawca przychód osiąga tylko z kontraktu, nie płaci dwóch składek zdrowotnych.

Stanowisko NSA oznacza, że menedżer z firmą zajmującą się zarządzaniem zapłaci podwójną składkę zdrowotną, gdy obsługuje kilka spółek, a nie jedną.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe