Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ministerstwo chce upoważnić sekretarki medyczne do wystawiania e-zwolnień
 
Działy: Aktualności
- Sekretarki medyczne powinny mieć uprawnienia do wystawiania e-zwolnień na podstawie adnotacji lekarza w dokumentacji pacjenta - uważa Ministerstwo Zdrowia. Miałoby to pomóc lekarzom w wystawianiu e-zwolnień.
Jak wynika z informacji uzyskanych w Ministerstwie Zdrowia, resort prowadzi rozmowy z ministerstwem rodziny i ZUS, by możliwość wystawiania e-zwolnień miały także sekretarki medyczne. W praktyce lekarz w dokumentacji pacjenta krótko odnotowywałby, że pacjent powinien leczyć się w domu i na tej podstawie sekretarka medyczna wystawiałaby elektroniczne zwolnienie.

- Takie rozwiązanie nie tylko odciążyć lekarzy w obowiązkach biurokratycznych, ale i ma pomóc starszym medykom w wywiązaniu się z obowiązku wystawiania e-zwolnień - pisze PAP.

W ostatnich tygodniach organizacje lekarskie alarmowały, że część lekarzy w wieku emerytalnym może mieć kłopot z wystawianiem zwolnień elektronicznych; problem ten dotyczy szczególnie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, tam bowiem średnia wieku lekarzy jest najwyższa.

Jak opisuje "Puls HR" ministerstwo chce, by sekretarki mogły wystawiać e-zwolnienia jak najszybciej, jednak by było to możliwe, konieczna jest zarówno nowelizacja ustawy, jak i dostosowanie systemów informatycznych ZUS. Resort zdrowia pracuje także nad rozwiązaniami prawnymi, dzięki którym do placówek medycznych trafią dodatkowe pieniądze na zatrudnienie sekretarek, planowane jest też wprowadzenie norm zatrudnienia sekretarek medycznych.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe