Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Mniej pieniędzy na zdrowie

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – co oznacza, że w przyszłorocznym budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia może być ok. 13 mld złotych mniej.
13 mld zł, o których mowa, to strata wobec regulacji sprzed nowelizacji ustawy – pieniądze płatnik straci z trzech powodów.

Po pierwsze – przejmując zadania do sfinansowania od ministra zdrowia, bez rekompensaty finansowej, będzie musiał mieć w budżecie ponad 5,5 mld zł – między innymi na ratownictwo medyczne, procedury wysokospecjalistyczne, leki dla seniorów i kobiet w ciąży oraz szczepienia ochronne.

Po drugie – ponad miliard złotych to utrata składek zdrowotnych (między innymi za pracowników „mundurówki”), których budżet państwa już nie będzie finansować.

Po trzecie – do 5,5 mld zł rządzący będą mogli przesunąć z funduszu zapasowego do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Mimo to prezydent podpisał ustawę.

Udostępniamy dokument w całości.Ustawę można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając ją po kliknięciu w: Ustawa z 13 października o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.

Przeczytaj także: „Dlaczego prezydent nie powinien podpisywać ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty”, „Finansowanie świadczeń to domena NFZ, a nie resortu”, „O 13 mld zł mniej na leczenie” i „Skok na pieniądze funduszu”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.