Wyślij
Udostępnij:
 
 
Możliwe, że Bank Światowy pomoże oddłużyć polskie szpitale. Trwają rozmowy
 
Działy: Aktualności
Bank Światowy zaproponował pomoc w oddłużeniu polskich szpitali. Minister zdrowia chce znaleźć na ten cel od jednego do dwóch miliardów zł. Wszystkie zobowiązania szpitali wynoszą rekordowe 11,5 mld zł.
- Z nieoficjalnych informacji wynika, że Bank Światowy prowadzi rozmowy z Ministerstwem Zdrowia na temat restrukturyzacji szpitali klinicznych. Miałby to być pierwszy etap na drodze do stworzenia instrumentu, który pozwoliłby oddłużyć cały sektor – podaje TOK FM.

- Problem istnieje. Prędzej czy później, będzie wymagał rozwiązania. Bank Światowy od wielu lat wspiera Polskę w rozwoju systemu ochrony zdrowia - mówi Filip Kochan z biura BŚ w Warszawie.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że pomysłem na oddłużenie miałoby być powołanie Agencji. ds Restrukturyzacji. Nowa instytucja mogłaby udzielać pożyczek i pomagać w sprawniejszym zarządzaniu placówkami medycznymi. Zgodnie ze wstępnymi założeniami AdsR działałaby jako spółka skarbu państwa, na przykład na wzór Agencji Rozwoju Przemysłu.

Dziennikarze TOK FM i „Dziennika Gazety Prawnej” przyznają, że agencja dysponowałaby budżetem między 1 a 2 miliardy (z BGK, ale nie tylko). - Myślimy o współpracy z bankami spoza Polski. Zwłaszcza takimi jak EBI czy Bank Światowy - mówi minister zdrowia.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe