Wyślij
Udostępnij:
 
 

NFZ zapłaci za operacje zaćmy za granicą 230 mln zł

Źródło: JM/PB
Redaktor: Janusz Maciejowski |Data: 08.10.2014
 
 
Nawet 100 tys. pacjentów może wyjechać za granicę na operację usuwania zaćmy, będzie to kosztowało płatnika 230 mln zł - informuje Puls Biznesu.
Ustawa transgraniczna została przyjęta z prawie rocznym opóźnieniem. Polski rząd wziął pod uwagę to, że napięty już budżet NFZ może nie wytrzymać dalszych opóźnień.

Jarosław Pawliński, dyr. generalny klinik okulistycznych Lexun oszacował, że na operację zaćmy w ciągu najbliższych lat wyjedzie nawet 100 tys. chorych, co będzie kosztowało płatnika 230 mln zł.

— Dzisiaj na operację czeka około pół miliona osób. Kolejki są w całej Polsce, a dla pacjenta każdy dodatkowy miesiąc oczekiwania to ryzyko pogłębienia choroby. Spodziewam się więc, że wielu chorych zechce je ograniczyć, szczególnie ci, którzy mieszkają do 100 km od południowej czy zachodniej granicy — mówi w PB Jarosław Pawliński.

Jego zdaniem, czeskie kliniki już przygotowują się do przyjęcia polskich pacjentów. Powstały nawet nowe placówki przy granicy, często z polskimi lekarzami, pielęgniarkami i obsługą administracyjną.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.