Wyślij
Udostępnij:
 
 
NIK szykuje megakontrolę hospicjów
 
Działy: Aktualności
Naczelna Izba Kontroli skontrolowała hospicja w województwie kujawsko-pomorskim. Po stwierdzeniu licznych nieprawidłowości zapadała decyzja, że izba przygotuje kontrolę systemu hospicyjnego w całej Polsce.
- Ci z pacjentów, którzy zostali objęci domową opieką paliatywną i hospicyjną, otrzymali z reguły świadczenia spełniające podstawowe standardy prawne – zastrzega NIK i wymienia całą listę zarzutów. Zdaniem NIK części pacjentom (siedmiu z trzydziestu, których dokumentację przebadano w toku kontroli) niezgodnie z prawem ograniczono liczbę porad lekarskich lub wizyt pielęgniarskich. Nie wszyscy mogli też liczyć na opiekę psychologa lub badania USG i RTG, zagwarantowane w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Kontrola wykazała też liczne błędy formalne, które mogły mieć poważne następstwa.

- Zwłaszcza nieuzupełnianie na bieżąco kart wizyt stwarzało ryzyko, że po upływie czasu pacjent nie będzie w stanie świadomie ich potwierdzić. W konsekwencji niemożliwa stanie się weryfikacja poprawności udzielania świadczeń – zauważa NIK.

Może generować to też wymierne straty finansowe. W tym kontekście warto przytoczyć przypadek wystąpienia przez świadczeniodawcę do oddziału NFZ o wynagrodzenie za opiekę nad pacjentem, który w tym czasie nie był nią objęty.

Części z tych nieprawidłowości można by uniknąć, gdyby oddział NFZ prowadził systematyczne kontrole świadczeniodawców. Jednakże w od 2014 r. do 2017 r. żaden ze świadczeniodawców nie został skontrolowany przez oddział.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe