Wyślij
Udostępnij:
 
 
Najwięcej wniosków o rozpoczęcie badań klinicznych dotyczy onkologii, neurologii i dermatologii
Autor: Krystian Lurka |Data: 22.05.2019
 
 
Rekord. W 2018 r. wpłynęło najwięcej w historii Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych wniosków o rozpoczęcie badania klinicznego produktu leczniczego. Ile? - 527 - odpowiada Grzegorz Cessak, prezes URPL.
- Od kilku lat liczba badań klinicznych wykonywanych w Polsce był na stałym poziomie, czyli około 450 rocznie, ale ostatnio widzimy wzrost. Jest to związane z ubiegłorocznymi zmianami w prawie farmaceutycznym, kiedy to zniesiono obowiązek dołączania do wniosku o rozpoczęcie badania klinicznego umowy zawieranej między sponsorem a badaczem - mówi Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych dodając, że wnioski są sukcesywnie rozpatrywane.

- W 2018 roku wpłynęło 527 wniosków o rozpoczęcie badania klinicznego produktu leczniczego. To najwięcej w historii urzędu - informuje Cessak i wyjaśnia, że wśród otrzymanych w 2018 roku wniosków o rozpoczęcie badań klinicznych największą grupę stanowią wnioski o rozpoczęcie badań prowadzonych w:
- onkologii - 29 proc.
- neurologii - 11 proc.,
- dermatologii - 8,5 proc.,
- gastroenterologii - 7 proc.,
- kardiologii - 5 proc.,
- chorobach płuc - 5 proc.,
- reumatologii - 4 proc.
- diabetologii - 3,5 proc.,
- nefrologii - 3 proc.,
- psychiatrii - 4 proc.,
- ginekologii - 2 proc.,
- okulistyce - 2 proc.

Wśród badań, których dotyczyły wnioski o rozpoczęcie badania klinicznego produktu leczniczego złożonych w 2018 roku, przeważają badania trzeciej fazy (57 proc.) oraz badania drugiej fazy (32 proc.). Badania pierwszej i czwartej fazy stanowiły - odpowiednio - 7,5 proc. i 3,5 proc.

Przeczytaj także: "Wypełnili więcej wniosków dotyczących badań klinicznych".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe