Wyślij
Udostępnij:
 
 
Niemcy wprowadzą obowiązkowe szczepienia?
Źródło: KL, Dziennik Gazeta Prawna
Autor: Krystian Lurka |Data: 05.12.2018
 
 
Za naszą zachodnią granicą jest problem z odrą. W 2017 roku w RFN odnotowano 929 zachorowań. Niemcy zastanawiają się nad wprowadzeniem obowiązkowych szczepień.
Dane na temat chorób zakaźnych w Niemczech zbiera Instytut Roberta Kocha. - Lekarze mają obowiązek zgłaszać tam zachorowania na odrę od 2001 r. To właśnie w latach 2001 i 2002 odnotowano ich najwięcej, bo odpowiednio 6039 i 4656. Dane instytutu za ostatni rok są niższe, ale też odnotowano znaczny wzrost liczby chorych w porównaniu z 2016 r., kiedy odnotowano tylko 326 przypadków - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Do największej liczby zakażeń doszło w 2017 r. w Duisburgu na zachodzie Niemiec oraz w Berlinie.

82 proc. przypadków to osoby, które nie były szczepione przeciwko tej chorobie. 12 proc. przyjęło jedną dawkę wakcyny, a tylko 6 proc. chorych zgodnie z zaleceniami preparat został podany dwukrotnie. Na temat zachorowań na odrę wypowiadał się już niemiecki minister zdrowia Jens Spahn z CDU. Podczas kwietniowego wystąpienia z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień nazwał nieszczepienie dzieci „nieodpowiedzialnym”.

O szczepionkach mówi się też w Finlandii
- Nieszczepienie dziecka nie jest sprawą prywatną - przyznaje Sanni Grahn-Laasonen, fińska minister nauki i szkolnictwa. Komentarz to reakcja na to, że na zachodzie Finlandii wykryto przypadek odry. - Należy rozważyć, czy wypłacania świadczeń na dzieci (około 100 euro miesięcznie dodatku na dziecko), nie powinno być uzależnione od zaszczepienia dziecka - twierdzi minister.

Grahn-Laasonen przypomina, że dzięki wszechstronnemu fińskiemu narodowemu programowi szczepień udało się prawie zupełnie wyeliminować choroby zakaźne i następstwa z nim związane.

Dlaczego Grahn-Laasonen zastanawia się nad karaniem nieszczepionych? Bo pod koniec listopada przypadek odry został wykryty na zachodzie Finlandii w gminie Luoto, położonej nad Zatoką Botnicką. Odrę zdiagnozowano u niezaszczepionego dziecka w wieku wczesnoszkolnym, które wcześniej było z rodziną w podróży na Bliskim Wschodzie, gdzie prawdopodobnie miało kontakt z odrą. Gmina Luoto należy do tych regionów Finlandii, w których poziom objęcia szczepieniami mieszkańców należy do najniższych w kraju, wynosi 75 proc.

Przeczytaj także: "Czy szczepienia to inwestycja?", "Grahn-Laasonen: Przymus szczepień jest ostatecznością, ale czy granica nie została już przekroczona?" i "Nie wpuszczą niezaszczepionego dziecka do żłobka?".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe