Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe zadania i kompetencje dla głównego inspektora farmaceutycznego

Źródło: Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 14.08.2019
 
 
Tagi: lek, leki
GIF sprawdzi, czy producenci umieszczają na opakowaniach zabezpieczenia przed fałszowaniem medykamentów.
- Nowe zadania i kompetencje dla głównego inspektora farmaceutycznego oraz wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, związane z nadzorem nad wypełnianiem obowiązków wynikających z "dyrektywy fałszywkowej", wprowadza nowelizacja prawa farmaceutycznego, przyjęta we wtorek (13 sierpnia) przez rząd - poinformowała "Rzeczpospolita".

Główny inspektor farmaceutyczny nie tylko sprawdzi, czy producenci leków umieszczają na opakowaniach unikalny kod zabezpieczający przed fałszowaniem medykamentów, ale będzie także nadzorował krajowy system baz danych, w których przechowywane są indywidualne kody każdego opakowania. WIF będą nadzorować weryfikację autentyczności leków przez apteki.

Przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku z nagrodą w konkursie "Kod Innowacji 2018"
- Kody kreskowe ratują życie, usprawniają prace i eliminują błędy. Tak dzieje się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, którego projekt zwyciężył w konkursie "Kod Innowacji 2018" - poinformowaliśmy w listopadzie 2018 r.

Projekt „Wykorzystanie automatycznej identyfikacji przy użyciu kodów kreskowych w oparciu o standard GS1 dla wyrobów medycznych” Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego rozpoczął się już w 2015 roku. Jego architektem jest Joanna Nowak, kierownik Działu Zaopatrzenia Medycznego w USK, która wierzy, że standaryzacja przyczynia się do większego bezpieczeństwa chorych. Projekt uzyskał wsparcie ówczesnej dyrektor Ewy Książek-Bator, która wierzyła w sens jego wprowadzenia. Najbardziej spektakularne efekty zanotowano w ciągu dwóch ostatnich lat, kiedy dyrektorem jest Jakub Kraszewski. - Szpital stara się wdrażać standardy usprawniające pracę lekarzy i pielęgniarek - podkreślił Kraszewski.

- Oznakowanie wyrobów medycznych kodami kreskowymi umożliwia przyporządkowanie danego produktu do konkretnego pacjenta – powiedziała Joanna Nowak. – Służy do identyfikacji produktu poprzez informację o dacie ważności, czy numerze serii, co ma znaczenie w sytuacjach, kiedy na przykład dany wyrób musi zostać wymieniony – dodała.

W placówce funkcjonuje 16 magazynów depozytowych, a wiedza o wyrobach, które kierowane są z nich do klinik oraz na bloki operacyjne pozwoliła na obniżenie kosztów. Standaryzacja umożliwia również uzyskanie wiedzy o kosztach leczenia konkretnego pacjenta. Stanowi dowód sądowy właściwego wykorzystania danego wyrobu.

W UCK funkcjonuje 33 klinik, laboratoriów i zakładów oraz 60 poradni. Szpital liczący 1100 łózek leczy rocznie 120 tys. pacjentów. Placówka organizuje rocznie 100 przetargów, podpisuje 500 umów. W 2012 roku oddano do użytku Centrum Medycyny Inwazyjnej, wkrótce zostanie oddane Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

GS1 Polska, będąca częścią globalnej organizacji, działającej w 150 krajach na świecie, od 2018 roku przyznaje nagrody firmom i organizacjom, które do poprawy efektywności wykorzystały standardy GS1.

Przeczytaj także: "Skaner w ręku: co oznacza "dyrektywa fałszywkowa" dla dyrektora szpitala".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe