iStock

O 13 mld zł mniej na leczenie

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Gazeta Wyborcza
Posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą budżet Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie w 2023 r. pomniejszony o 13 mld zł – to oszczędzanie na leczeniu.
Przyjęta 16 listopada przez Sejm ustawa wprowadza tylko jedną drobną zmianę w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Dotyczy sposobu finansowania staży podyplomowych. Jej najważniejsze zapisy dotyczą fundamentalnych dla systemu opieki zdrowotnej zmian w zasadach jego finansowania – i tak od 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie pozbawiony wszystkich dotacji, jakie dotąd otrzymywał z budżetu państwa, a więc pieniędzy na ratownictwo medyczne i darmowe leki dla osób powyżej 75. roku życia oraz kobiet w ciąży.

Ministerstwo Zdrowia od 2023 r. nie będzie już finansowało świadczeń wysokospecjalistycznych, programów leczenia hemofilii i AIDS ani zakupu szczepionek. Te zadania też zostaną przerzucone na fundusz. Tą zmianą zaniepokojeni są zwłaszcza chorzy na hemofilię i AIDS. Dotychczas te programy uchodziły za wzorcowe. Były chwalone za granicą, bo gwarantowały chorym łatwy dostęp do leków ratujących im zdrowie i życie. Na przykład chorzy na hemofilię mogli się zgłosić w razie potrzeby do dowolnego centrum krwiodawstwa i otrzymać czynniki krzepnięcia.

– Przedstawiciele Ministerstwo Zdrowia przekonują, że dla chorych nic się nie zmieni, bo chodzi tylko o „techniczną zmianę”. Pacjentów to nie przekonuje. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma bowiem możliwości prawnych, by realizować program na tych samych zasadach co resort i podległe mu Narodowe Centrum Krwi, a przepisy nie pozwalają, by przekazywał tym instytucjom pieniądze ze swojego budżetu. Dotacje i zakupy to łącznie koszt ok. 7 mld zł – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Uchwalona ustawa pozwala także rządzącym na zabranie miliardów zgromadzonych w funduszu zapasowym NFZ. Rząd – według zapowiedzi będzie to ok. 6 mld zł – przeleje je na Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, który jest poza społeczną kontrolą.

– Płatnik straci więc w przyszłym roku łącznie 13 mld zł, a pieniądze z naszych składek na leczenie będą więc mogły zostać wydane na dowolny cel – podsumowuje „Gazeta Wyborcza”.

Ustawę przekazano do Senatu – politycy zajmą się nią na początku grudnia.

Udostępniamy ustawę w całości.Dokument można oglądać wyłącznie na komputerach lub ściągając go po kliknięciu w: Ustawa z 16 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw.

Przeczytaj także: „Skok na kasę czy porządkowanie finansów”, „W Komisji Zdrowia gorąco wokół zmian w finansowaniu świadczeń i budżetu NFZ” i „Skok na pieniądze funduszu”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.