Wyślij
Udostępnij:
 
 
Tomasz Stańczak/Agencja Gazeta

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Źródło: PAP
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 26.04.2021
 
 
– Przykłady obowiązkowych szczepień przeciw innym chorobom i praktyczny brak ich występowania świadczą o konieczności wprowadzenia obligatoryjnych szczepień przeciw COVID-19 – mówi kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. dr hab. n. med. Maciej Banach z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Prof. Maciej Banach w rozmowie z Polską Agencją Prasową zauważa, że „objęte kalendarzem szczepień obowiązkowe zabiegi spowodowały, że praktycznie nie mamy odry, różyczki, ospy, gruźlicy, wirusowego zapalenia wątroby typu B i wielu innych chorób”. Twierdzi, że tak może być też w przypadku COVID-19.

– Jeśli wiemy o tym, że szczepienia na COVID-19 mogą być sezonowe, a ludzie nie będą chcieli się szczepić, to albo będziemy w ciągłej pandemii, albo wprowadzimy obowiązkowe szczepienia przeciwko chorobie będącej następstwem zakażenia koronawirusem – przekonuje prof. Banach. Dodaje, że „nie mamy już wyjścia”. – To, że każdy może wymyślić nieprawdziwą historyjkę o COVID-19, szczepieniach i powielić ją po tysiąckroć na swoim profilu społecznościowym, jest po prostu niesłychane i powinno podlegać penalizacji. Historyjkę, która jest nie tylko kłamstwem i oszustwem, ale ma straszne konsekwencje dla zdrowia – podkreśla ekspert, dodając, że „jeśli ktoś ma w sieci zasięg sto tysięcy osób, to ci ludzie uwierzą – uwierzą, bo większość internautów nie weryfikuje tych informacji”.

– Jestem przerażony tym, co się dzieje. Ludzie wychodzą z założenia, że jeśli ktoś ma tysiące obserwatorów w internecie, to należy go uznać za eksperta, osobę, która wie wszystko w danym temacie, mimo że nie ma wykształcenia kierunkowego i kompetencji – mówi lekarz. Podkreśla, że „nagle portale społecznościowe spowodowały, że osoba uzurpująca sobie prawo – z powodu liczby obserwujących – do miana eksperta jest ważniejsza od kogoś, kto opublikował setki, tysiące zweryfikowanych przez specjalistów prac naukowych”.

Prof. Banach przekonuje, że pomysł obowiązkowych szczepień antycovidowych w Polsce należy poważnie rozważyć.

– Obowiązkowe szczepienia to jeden z pomysłów na skuteczne zwalczanie koronawirusa. Nie wiem, czy najlepszy, ale jestem jego zwolennikiem – przyznaje.

Przeczytaj także: „Prof. Jarosław Drobnik: Nie zaszczepisz się – płać za leczenie”, „Ile dawek szczepionek podano na świecie” i „Chcę być prezydentem Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe