Wyślij
Udostępnij:
 
 
Opiekunowie osób ze znaczną niepełnosprawnością w szpitalach na tych samych prawach co rodzice
Źródło: BL, Dziennik Gazeta Prawna
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 10.07.2018
 
 
Z tytułu opieki sprawowanej nad dzieckiem w placówce medycznej rodzice nie mogą być obciążeni opłatą. To samo dotyczyć będzie opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
- Zwolnienie ma im zagwarantować im ma nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak zauważa gazeta odciążenie rodziców małych pacjentów z ponoszonych opłat za towarzyszenie im podczas pobytu w szpitalu resort zdrowia zapowiedział już kilka miesięcy temu. Teraz do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt, który ma te deklaracje zrealizować. Pozytywną niespodzianką jest objęcie analogicznymi zapisami również opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Dr Agnieszka Dudzińska z Instytutu Studiów Politycznych PAN, przyznaje, że obecnie te osoby nie zawsze mają w szpitalach zapewnioną opiekę osób bliskich, co powoduje problemy. – Często dotyczy to specyficznych problemów ruchowych – dużej wiotkości czy znacznych niedowładów. A domownik jest najlepiej obeznany w tym, jak pomóc takiej osobie. Ale przede wszystkim chodzi o komunikację – to jest ogromny kłopot, sygnalizowany często przez opiekunów – mówi.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe