Wyślij
Udostępnij:
 
 

Patecki: Kłopoty z dostosowaniem się do standardów w anestezjologii świadczą o niewydolności systemu

Źródło: KL, Rzeczpospolita
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 22.11.2018
 
 
Jeszcze przez trzy lata oddziały intensywnej terapii będą wspólne dla dzieci i dla dorosłych. Resort przesunął termin wprowadzenia zmian. - Najpierw tworzymy prawo, które ma służyć pacjentom i podnosić jakość ochrony zdrowia, a później okazuje się, że przy tak niskim finansowaniu szpitale nie są w stanie sprostać tym warunkom - mówi Damian Patecki, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów i rezydent anestezjologii i intensywnej terapii.
- Do 31 grudnia 2021 r. szpitale mają czas na dostosowanie oddziałów do wymagań standardu organizacyjnego i oddzielenie oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci i dorosłych. Pierwotnie łączone OIOM-y miały zniknąć od Nowego Roku. Resort zdrowia uznał jednak, że większość placówek nie zdąży dostosować się do tego terminu - informuje "Rzeczpospolita" i wyjaśnia, że wydłużenia terminu dostosowania wynika ze zróżnicowanego poziomu wyposażenia oddziałów i zabezpieczenia personelu medycznego.

"Rzeczpospolita" cytuje Damiana Pateckiego, wiceprzewodniczącego Porozumienia Rezydentów i rezydenta anestezjologii i intensywnej terapii. Patecki przyznaje, że wydłużenie terminu dostosowania się do standardów świadczy o niewydolności polskiego systemu ochrony zdrowia.

- Najpierw tworzymy prawo, które ma służyć pacjentom i podnosić jakość ochrony zdrowia, a później okazuje się, że przy tak niskim finansowaniu szpitale nie są w stanie sprostać tym warunkom. I zamiast zwiększyć finansowanie, ministerstwo po raz kolejny przesuwa termin wprowadzenia standardów. W Polsce w nieskończoność przesuwa się prawie wszystkie standardy, nie tylko w anestezjologii – zauważa Damian Patecki, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". I dodaje, że w polskiej medycynie standardy organizacyjne często traktowane są jako coś złego, co ma utrudniać pracę. – Tymczasem ich celem jest podniesienie kwalifikacji personelu i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, co rozumieją na całym świecie – tłumaczy Damian Patecki.

Przeczytaj także: "Projekt rozporządzenia w sprawie standardów w anestezjologii".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe