Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu o nakładach na zdrowie
 
Działy: Aktualności
Ponad 157 tysięcy podpisów zebrało Porozumienie Zawodów Medycznych pod projektem ustawy zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w trzy lata. W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu.
Głosowanie odbędzie się podczas kolejnej sesji plenarnej Sejmu.

Parlament wcześniej uchwalił ustawę zakładającą znacznie niższy i powolniejszy wzrost nakładów na ochronę zdrowia – do 6 proc. w osiem lat.

– Projekt obywatelski jest identyczny. Różni się tylko procentem PKB i czasem dojścia do tej kwoty – zauważała Katarzyna Głowala, wiceminister zdrowia.

Jednak to właśnie te różnice – kwot i terminu dojścia – okazały się fundamentalne. Stały się przyczyną poważnego konfliktu między rządem z jednej, a lekarzami z drugiej strony. Ci pierwsi zaczęli masowo wypowiadać klauzulę opt-out. Drudzy w krótkim czasie zebrali większą od wymaganej liczbę podpisów pod projektem obywatelskim.

- Złożone podpisy pochodzą przede wszystkim od pacjentów szpitali i podstawowej opieki zdrowotnej. Chcemy pokazać duże poparcie społeczne dla naszych postulatów – mówił Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów.

Jakie będą dalsze losy projektu? Na razie nie ma mowy o jego odrzuceniu w całości. W środę stanęły dwa wnioski. Pierwszy o skierowania do dalszych prac w komisji, kolejny o bezpośrednie skierowanie do drugiego czytania. W czwartek natomiast odbędzie się kolejna tura negocjacji Porozumienia Rezydentów OZZL z ministrem zdrowia, którego przedmiotem będzie wzrost nakładów na ochronę zdrowia i tempo dochodzenia do ustalonych kwot.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe