Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dominik Gajda/Agencja Gazeta

Piotr Kuczera: Piętnujecie Rybnik i czerwone strefy

Źródło: Gazeta Wyborcza
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 07.08.2020
 
 
Rybnik, podobnie jak 26 innych gmin w województwie śląskim, ogłoszono czerwoną strefą. Taką decyzję, na podstawie wzrostu zakażeń koronawirusem, podjął minister zdrowia Łukasz Szumowski. To nie spodobało się prezydentowi Rybnika Piotrowi Kuczerze. – Taka decyzja może spowodować ostracyzm społeczny – przyznał Kuczera i zaapelował o powszechne testy w Polsce.
„Gazeta Wyborcza” spytała prezydenta Rybnika, jak ocenia wprowadzenie czerwonych stref w wybranych miastach województwa śląskiego.

– Ktoś, kto podejmował w tej sprawie decyzje, najwyraźniej nie zna specyfiki Górnego Śląska. Nie ma tu miast oddzielonych od siebie wieloma kilometrami bezludnych terenów. Granice między gminami są zatarte. Mieszkańcy każdego dnia się „przenikają”. Rząd powinien prowadzić działania systemowe albo wprowadzi chaos. Grozi nam to drugie – mówi prezydent Kuczera.

Co zatem powinien zrobić minister zdrowia?

Kuczera odpowiada, że na pewno nie dzielić i nie piętnować.

– Jeśli wprowadza ograniczenia, to powinien to robić na terenie całego kraju, a na obszarze województwa śląskiego już na pewno. Powinien też ograniczać działanie miejsc, gdzie są ogniska. Kopalnie nadal jednak pracują. Trzeba radykalnych działań, ale widzę, że jest przed tym obawa. Efekt? To wzrost liczby zakażeń.

Kuczera zaapelował o masowe testy.

– Jeśli minister naprawdę chce mieć dane o liczbie zakażeń, powinien testować, testować i jeszcze raz testować. Testy powinny być częścią wszelkich profilaktycznych badań, tak jak to się dzieje, gdy co jakiś czas pracodawca wysyła nas na badania okresowe – przyznał Kuczera w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Czerwona strefa pomoże ograniczyć liczbę zachorowań?

– Nie sądzę. Kluczem powinno być zdiagnozowanie i zduszenie ognisk koronawirusa w dużych zakładach pracy, a nie wprowadzanie rygorów, które nijak się mają do naszej rzeczywistości – podsumował.

Przeczytaj także: „Szumowski zapowiedział dodatkowe obostrzenia” i „Przyrost zakażeń koronawirusem na wykresie”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe