123RF

Pismo w sprawie listy uprawnionych do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności

Udostępnij:
Przedstawiciele ruchu społecznego ReGENeracja kierują do premiera Mateusza Morawieckiego list otwarty, w którym zwracają się z prośbą o jak najszybsze ustanowienie wykazu chorób rzadkich i genetycznych na potrzeby wydawania bezterminowych orzeczeń o niepełnosprawności dla dzieci, w wersji opracowanej przez ekspertów.
Wspomnianą organizację tworzą między innymi Stowarzyszenie Zespołu Williamsa, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Retta oraz Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Pradera-Williego – zrzeszają one osoby z chorobami wrodzonymi, rzadkimi i genetycznymi oraz rodziców dzieci z takimi schorzeniami.

Ich apel do premiera jest związany z kontrowersjami, jakie powstały wokół tworzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wykazu chorób rzadkich. Jego celem jest wsparcie powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności oraz lekarzy orzeczników w rozpatrywaniu wniosków o wydanie orzeczenia dla osób ze schorzeniami genetycznymi. Teraz jest bowiem tak, że otrzymują one orzeczenia na czas określony (zwykle na dwa lub trzy lata), mimo że stwierdzono u nich ciężką i nieuleczalną chorobę, która znacznie ogranicza ich codzienne funkcjonowanie.

Udostępniamy list w całości.Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: List otwarty ruchu społecznego ReGENeracja do premiera Mateusza Morawieckiego.

Przeczytaj także: „Lista niekompetencji”, „Wybrakowana lista” i „Co z systemem przyznawania orzeczeń o niepełnosprawności?”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.