Polacy upominają się o więcej pieniędzy na ochronę zdrowia

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Bartłomiej Leśniewski
|
Źródło: Rzeczpospolita
Aż 94 proc. Polaków uważa, że państwo powinno refundować więcej nowoczesnych leków, a ośmiu na dziesięciu, że sytuację poprawiłoby zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia.
- Zdecydowana większość Polaków (73 proc.) uważa, że w obszarze publicznej ochrony zdrowia jest źle i niewiele się poprawia - wynika z badania "Ochrona zdrowia w Polsce", przeprowadzonego przez firmę IQS Research na zlecenie dziennika "Rzeczpospolita".

- Ochrona zdrowia jest problemem 44 proc. badanych, a 81 proc. wymienia ją na pierwszym miejscu największych współczesnych problemów – pisze "Rzeczpospolita".

Z wcześniejszych sondaży wynika, że dwie trzecie Polaków negatywnie ocenia publiczną służbę zdrowia. - Uważa też, że podejmowane przez rząd działania na rzecz jej naprawy idą w złym kierunku – wynika z sondażu na panelu Ariadna dla portalu "Ciekaweliczby.pl".

Najbardziej oczekiwane działania ze strony rządu to zmniejszenie biurokracji w systemie ochrony zdrowia (42 proc.), zwiększenie liczby lekarzy specjalistów (39 proc.), podniesienie nakładów na służbę zdrowa pod warunkiem, że nie będzie się to wiązało z podniesieniem podatków lub składek zdrowotnych (37 proc.), a także podwyższenie wynagrodzeń lekarzy, by nie musieli szukać pracy za granicą (31 proc.).
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.