Wyślij
Udostępnij:
 
 
Połowa aptek nie jest podłączona do systemu realizowania e-recept
Źródło: KL, Twitter/Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Mgr.farm
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 28.11.2018
 
 
- Już połowa aptek w Polsce jest podłączona do systemu e-recepta - ogłosiło Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia na Twitterze. Informacja pojawiła się w sieci we wtorek (27 listopada), czyli na miesiąc przed momentem, w którym wszystkie apteki powinny dopełnić tego obowiązku.
CSIOZ poinformował na Twitterze, że do systemu podłączona jest połowa z 15 tysięcy aptek i punktów aptecznych. To oznacza, że na miesiąc przed końcem roku, jeszcze połowa aptek nie jest gotowa do realizowania e-recept.

Cieszyński o nowych obowiązkach
W czwartek (22 listopada) o szczegółach funkcjonowania e-recept w aptekach mówił w Sejmie wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński. - 1 stycznia każda apteka w Polsce będzie miała nowe obowiązki. Po pierwsze, realizowania recept elektronicznych, a po drugie, co na tym etapie znacznie istotniejsze, do generowania elektronicznego dokumentu realizacji recepty. Co to oznacza? To oznacza, że z dnia na dzień eliminujemy milion papierowych taksacji recept. Mniej więcej tyle ich jest każdego powszedniego dnia w Polsce. Elektroniczny dokument realizacji recepty jest zapisywany w systemie, jest od razu widoczny dla chorego na jego koncie pacjenta (dostępnym pod adresem www.pacjent.gov.pl) i nie wymaga od farmaceuty żadnej dodatkowej sprawozdawczości - powiedział Janusz Cieszyński, zacytowany przez "Mgr.farm".

- Wiceminister zdrowia wskazywał, że od dzięki temu rozwiązaniu kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia nie będą już musiały odwiedzać apteki, tylko będą mogły przeanalizować zapisane w systemie dokumenty realizacji i wyłącznie na tej podstawie ocenić, czy nie doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości - poinformowało "Mgr.farm" i zacytował wiceministra Cieszyńskiego: - To oszczędza czas farmaceuty i funduszu. Tak że w związku z wejściem tego obowiązku po konsultacjach ze środowiskiem farmaceutów zdecydowaliśmy się na bezprecedensowe działanie. Ono się wpisuje w szerszy kontekst, ponieważ w tym roku po raz pierwszy w historii polskiego e-zdrowia na instrumenty wsparcia finansowane z budżetu państwa przeznaczono dwa razy więcej środków, niż przeznaczono ze środków europejskich na realizację projektu P1 - mówił Cieszyński o wsparciu finansowym dla aptek. - Do tej pory często spotykaliśmy się z zarzutem, że finansujemy bardzo hojnie budowę centralnych systemów, systemów ministra zdrowia, a nie mamy środków na to, żeby wesprzeć tych, którzy są ich użytkownikami, czyli lekarzy i farmaceutów.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe