Kancelaria Premiera

Premier zadeklarował pomoc setkom szpitali w Polsce ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marzena Sygut-Mirek
|
Źródło: PAP/Mateusz Babak
– Dzięki naprawie systemu finansów publicznych będziemy modernizować dziesiątki, setki kolejnych szpitali powiatowych i wojewódzkich. Wszystko po to, aby Polacy mogli leczyć się w jak najlepszych warunkach – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Czeladzi w województwie śląskim.
Szef rządu odwiedził 28 listopada Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi, w którym od września 2022 r. lekarze z Kanady operują w ramach Programu Pomocy Chirurgicznej Kanada–Ukraina ofiary wojny w Ukrainie – żołnierzy i cywilów rannych w wyniku działań wojennych.

Mateusz Morawiecki mówił tam, że „poprawa sytuacji w ochronie zdrowia wymagała najpierw naprawy systemu finansów publicznych”. Akcentował, że „od 2015 r., do przyszłego – już zabudżetowanego – roku wzrost nakładów na służbę zdrowia jest mniej więcej dwukrotny”. – Pokazuje to skalę naszego wysiłku, pokazuje, jak wiele zaangażowaliśmy w to, aby pojawiły się środki w służbie zdrowia – powiedział.

Szpital w Czeladzi wyszedł na prostą
Premier ocenił, że „przykładem naprawy sytuacji – niegdyś bardzo smutnym, a dziś modelowym – jest szpital w Czeladzi w Zagłębiu Dąbrowskim”. Zadłużona niegdyś placówka, która wpadała w coraz większe tarapaty, w ciągu 4–5 lat została w znacznym stopniu wyremontowana, prowadzone są w niej liczne nowe inwestycje i ma ona dodatni wynik finansowy.

– Pokazuje to, jak można zarządzać służbą zdrowia wtedy, kiedy we właściwy sposób wyceniane są procedury – przecież również zostały zmienione dawne wyceny – a także, gdy pojawiają się dobrzy gospodarze – stwierdził prezes Rady Ministrów.

– Chcemy, aby takie szpitale, jak ten w Czeladzi, były naszymi wizytówkami, bo takiego szpitala nie powstydziłoby się nie tylko żadne miasto w Polsce. Sądzę też, że osiągamy poziom europejski w bardzo wielu wymiarach leczenia pacjentów, a przecież o to nam w tym wszystkim chodzi – podkreślił Morawiecki, który był cytowany na Twitterze.Czeladź otacza pomocą medyczną ukraińskich żołnierzy
Premier zaznaczył, że „szpital w Czeladzi jest szczególny między innymi dlatego, że leczeni są w nim pacjenci z Ukrainy, w szczególności żołnierze, a także ofiary bombardowań, masowych nalotów rakietowych i bombowych ze strony Rosji”.

– Chciałem gorąco podziękować personelowi polskiemu, a także kanadyjskiemu i ukraińskiemu, który tutaj razem, ręka w rękę, pracuje nad przywróceniem szans na normalne życie bardzo wielu pacjentom, uratowaniem życia wielu innym i ich powrotem do zdrowia – podkreślił Morawiecki.

Nawiązał do swojej rozmowy z prezydentem Ukrainy sprzed dwóch dni w Kijowie, w której zadeklarował Wołodymyrowi Zełenskiemu pełną świadomość Polaków, że Ukraińcy na tamtejszych liniach frontu walczą między innymi o polskie bezpieczeństwo oraz wolność, i zapewnił go, że Polacy chcą nadal Ukraińcom pomagać.

– Na tym polega solidarność. Oni umierają tam za nas, codziennie giną żołnierze, mordowani są cywile. Nie ustępują, bo chcą żyć w wolnym kraju. My też chcemy żyć w wolnym kraju i dlatego naszym obowiązkiem jest pomagać tym, którzy zostali tak okrutnie potraktowani przez barbarzyńskich rosyjskich najeźdźców – stwierdził premier.

– Byłem pod ogromnym wrażeniem, z jak wielkim poświęceniem zespoły chirurgów polskich, kanadyjskich i ukraińskich pracują dzień i noc po to, żeby leczyć ukraińskich żołnierzy, którzy tam, na linii frontu, zostali w okrutny sposób przez los potraktowani. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tak pięknie przyczyniają się, żeby leczyć pacjentów, i bardzo cieszę się, że są takie wizytówki jak ta w Czeladzi – powtórzył.

Zyskają też inne szpitale powiatowe
– Z mojej strony musi paść jeszcze zobowiązanie, że będziemy modernizować, dzięki uszczelnieniu systemu finansowego i naprawie systemu finansów publicznych, dziesiątki, setki kolejnych szpitali powiatowych, szpitali wojewódzkich, różnych – zadeklarował Morawiecki.

– Wierzę w to głęboko, że naprawa systemu służby zdrowia, poprawa jego funkcjonowania są możliwe. Wszystko po to, aby Polacy mogli leczyć się w jak najlepszych warunkach, gdy przyjdzie komuś wylądować w szpitalu – dodał.

Odpowiadając na jedno z pytań, szef rządu wyraził wdzięczność Kanadzie, a także wszystkim zaangażowanym w Program Pomocy Chirurgicznej Kanada–Ukraina, którzy pracują z polskimi lekarzami przy ratowaniu ukraińskich żołnierzy i cywilów cierpiących wskutek rosyjskiej okupacji i ataków.

Podkreślił, że „dwa dni wcześniej obiecał prezydentowi Zełenskiemu, że Polska uczyni swoje szpitale bardziej dostępnymi dla potrzebujących z Ukrainy”. Wyraził przekonanie, że „polscy lekarze zrobią wszystko, co mogą, aby ratować życie i zdrowie ukraińskich żołnierzy. Powtórzył wyrazy wdzięczności dla kanadyjskich i ukraińskich lekarzy”.

Realizowany we współpracy z czeladzkim szpitalem Program Pomocy Chirurgicznej Kanada–Ukraina ma odpowiadać potrzebie zapewnienia długofalowej pomocy pacjentom z wadami pourazowymi i deformacjami.

To nie pierwsza pomoc kanadyjskich chirurgów
Fundacja Kanada-Ukraina od 2014 r., czyli od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, zrealizowała siedem misji medycznych w czterech największych miastach Ukrainy. Po wybuchu pełnowymiarowej wojny w Ukrainie fundacja uznała, że miejscem pracy ochotników z Kanady nie może być już ten kraj i znalazła bazę w Polsce.

Z Kanady do Polski przyjechali anestezjolodzy, chirurdzy ortopedyczni, naczyniowi, specjaliści chirurgii głowy i szyi, twarzoczaszki, neurochirurdzy, specjaliści chirurgii plastycznej i leczenia oparzeń. Zespół ten wspomaga polsko-ukraińska kadra szpitala w Czeladzi, w tym ukraińscy lekarze, którzy mówią też po polsku i angielsku.

Pacjenci kwalifikowani do operacji w ramach programu są najpierw wirtualnie i zdalnie kwalifikowani w Ukrainie, a następnie przewożeni do szpitala w Polsce. Operacje odbywają się w trzech salach operacyjnych działających jednocześnie przez pięć kolejnych dni. Po operacji, gdy stan zdrowia na to pozwala, pacjenci wracają do Ukrainy.

Wsparcie Kanadyjczyków potrwa dwa lata
W ramach nawiązanej z czeladzkim szpitalem współpracy przez dwa lata medycy z Kanady mają przyjeżdżać z kolejnymi misjami. Na potrzeby Canada Ukraine Surgical Aid Program w szpitalu utworzono dodatkowy oddział z 20 miejscami. Operacje są prowadzone popołudniami, gdy pracę na bloku operacyjnym z miejscowymi pacjentami kończą polscy lekarze.

Inwestycje szpitala w Czeladzi w infrastrukturę i zakupy sprzętu wyniosły ok. 60 mln zł, obejmując budowę i powiększenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, remonty oddziałów urazowo-ortopedycznego, neurologicznego i dziecięcego, remont pododdziału kardiologicznego i termomodernizację budynku.

Przeczytaj także: „Zdrowie to priorytet rządu”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.