Jakub Szymczuk/KPRP

Prof. Henryk Skarżyński ponownie uhonorowany Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Prezydent.pl
W Pałacu Prezydenckim odbyła się gala XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nagrody za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki i przedsiębiorczości w pięciu kategoriach głównych oraz w dwóch kategoriach specjalnych, przyznał nagrodę indywidualną, którą otrzymał prof. Henryk Skarżyński.
Nagroda została wręczona w wyjątkowym czasie dla zespołu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – w roku jubileuszu 25-lecia istnienia placówki.

− Jesteście państwo dumą Rzeczpospolitej. Bardzo dziękuję za to, że budujecie polską markę poza granicami kraju. Mam nadzieję, że dzisiejsza nagroda będzie jeszcze większą mobilizacją – mówił prezydent Andrzej Duda chwilę po wręczeniu statuetek laureatom.

Szczególne podziękowania skierował prezydent Andrzej Duda do prof. Henryka Skarżyńskiego. − Panu profesorowi dziękuję za długie lata działalności i długie lata pomocy pacjentom – niezwykle odważnej, niezwykle nowatorskiej. Dziękuję za zbudowanie przedsięwzięcia w zakresie ochrony zdrowia, przywracania słuchu – przede wszystkim dzieciom, za setki tysięcy przeprowadzonych zabiegów, za setki tysięcy ludzi, których pan profesor i współpracownicy leczą w ramach zbudowanego przez pana profesora przedsięwzięcia, za te ponad 5 tys. publikacji, referatów, wystąpień, które pan profesor wygłosił na całym świecie, za to, jak wspaniale pan profesor reprezentuje Rzeczpospolitą, ale przede wszystkim, w jaki sposób pan profesor pomaga ludziom. Nie mam żadnych wątpliwości, że ta nagroda trafia w tym bardzo trudnym, 2020 roku, we właściwe miejsce, trafia w ręce człowieka niezwykle uzdolnionego, niezwykle oddanego – śmiało można powiedzieć – całym życiem swojej misji pomagania drugiemu człowiekowi. I to w tym bardzo trudnym roku, jak pan profesor dziś podkreślał w czasie naszej rozmowy, gdy był to bardzo szczególny czas próby dla całego polskiego środowiska medycznego, dla ochrony zdrowia – zresztą nie tylko w Polsce, ale i na świecie – gdy wielu lekarzy, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, wiele pielęgniarek zostało poddanych takiej twardej próbie. Cieszę się także, że właśnie do przedstawiciela tego szeroko pojętego środowiska – jako właśnie wyjątkowej osoby i wyjątkowej osobowości – trafia w tym roku to wyróżnienie. Bardzo serdecznie, panie profesorze, dziękuję. I na pańskie ręce jeszcze raz dla całego środowiska składam serdeczne podziękowania. Dziękuję za tak wspaniałe reprezentowanie Rzeczypospolitej i za to, że niestrudzenie pan profesor niesie pomoc ludziom i służy drugiemu człowiekowi. Dziękuję bardzo – mówił prezydent.Przed galą prezydent Andrzej Duda spotkał się ze wszystkimi nominowanymi do XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Po raz pierwszy Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP została przyznana w roku 2012 za opracowanie przez prof. Henryka Skarżyńskiego oryginalnej koncepcji rozbudowy infrastruktury Instytutu i opracowanie nowej – oryginalnej metody chirurgicznej oraz nowych narzędzi (elektrody) do leczenia częściowej głuchoty i przeprowadzenia pierwszych w świecie operacji u dzieci i dorosłych. Pod opieką Instytutu jest największa w świecie grupa pacjentów, która skorzystała z tych innowacyjnych rozwiązań.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.