Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Jan Lubiński: Brakuje wsparcia systemowego onkologicznych prac badawczych
Źródło: Jan Lubiński
Autor: Krystian Lurka |Data: 15.04.2019
 
 
- A te prace mogą się przyczyniać do ustanowienia nowych standardów terapeutycznych i zapewnić tanie leczenie onkologiczne. Co mam na myśli? Cisplatynę w terapii raka piersi z mutacją BRCA 1. Jej właściwości odkryliśmy wiele lat temu, ale ponieważ nikt w Polsce nie był w stanie zrozumieć znaczenia tego odkrycia, badania prowadziłem na własną rękę - mówi prof. Jan Lubiński i komentuje tekst "Profesora Wiesława Jędrzejczaka plan naprawczy dla polskiej onkologii".
Komentarz prof. Jana Lubińskiego:
- Idea skupienia leczenia onkologicznego w ośrodkach akademickich, które jednocześnie prowadzą badania naukowe, nie jest nowa. Wspominałem o tym już 15–20 lat temu.

Obecnie brakuje wsparcia systemowego prac badawczych, które mogą się przyczyniać do ustanowienia nowych standardów terapeutycznych i zapewnić tanie leczenie. Co mam na myśli? Cisplatynę w terapii raka piersi z mutacją BRCA 1. Jej właściwości odkryliśmy wiele lat temu, ale ponieważ nikt w Polsce nie był w stanie zrozumieć znaczenia tego odkrycia, badania prowadziłem na własną rękę. Co gorsza, próbowano im zaszkodzić, mocno mnie krytykując. Co się stało? Obecnie cisplatyna to standard w leczeniu raka piersi, choć oczywiście jeszcze wiele do życzenia pozostawia samo jej stosowanie w wielu szpitalach, bo niestety w Polsce często osiągnięcia naukowe z przełożeniem na praktykę są negowane i budzą sprzeciw. Dlatego do idei skupienia diagnostyki i leczenia w ośrodkach akademickich dodałbym również zapewnienie zarządzania nimi przez ludzi mądrych, otwartych na naukę i rozumiejących jej założenia i znaczenie, bo obecnie często tak się nie dzieje. Czy to się uda? Mam nadzieję, że mój głos znajdzie odzew w odnowionej Krajowej Radzie ds. Onkologii.

Komentarz prof. Lubińskiego to jeden z materiałów dotyczących onkologii z "Menedżera Zdrowia" 1-2/2019. Czasopismo można zamówić na stronie: www.termedia.pl/mz/prenumerata.

Przeczytaj także: "Profesora Wiesława Jędrzejczaka plan naprawczy dla polskiej onkologii" i "Gadomski ocenia polską onkologię".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe