Wielkopolskie Centrum Onkologii

Prof. Mackiewicz: W Poznaniu pracujemy nad szczepionką na COVID-19 ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Krystian Lurka
|
- W Katedrze Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Wielkopolskim Centrum Onkologii pracujemy nad konstrukcją szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, wykorzystując dotychczasową wiedzę i doświadczenia z badań nad tak zwanymi szczepionkami rakowymi - mówi prof. dr hab. Andrzej Mackiewicz, kierownik Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w WCO w Poznaniu i kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej UMP.
- Usłyszałem w telewizji, że w Polsce nikt nie pracuje nad szczepionką profilaktyczną przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a jedynie we Wrocławiu jest jeden zespół, będący częścią większej grupy międzynarodowej. To nieprawda - mówi profesor Mackiewicz w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”, reagując na doniesienia medialne.

- Pracujemy nad szczepionką genetyczną z wykorzystaniem skonstruowanych przez nas wcześniej molekularnych adiuwantów. Adaptujemy to, czego nauczyliśmy się, tworząc szczepionki rakowe – wyjaśnia prof. Mackiewicz.

Profesor apeluje o pomoc finansową.

– Mając więcej pieniędzy intensyfikowalibyśmy badania – przyznaje.Prof. Mackiewicz mówi też o drugim programie szczepionkowym.

– Koncepcja jest taka, aby u pacjentów chorych na nowotwory, którzy są zakażeni, stworzyć system terapeutyczny, z jednej strony walczący z wirusem, a z drugiej, hamujący ewentualną progresję nowotworu. Chcemy łączyć te dwie rzeczy. Na razie nikt na świecie, nie zaproponował takich rozwiązań - wyjaśnia profesor.Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.