Prof. Szyfter i Owsiak: Wątpisz w WOŚP? Odwiedź jakikolwiek szpital albo posłuchaj, jak mówi 9-letnia Hania

Udostępnij:
Profesor Witold Szyfter i Jurek Owsiak spotkali się czwartek w Poznaniu. Owsiak przyjechał, żeby podziękować za pracę lekarzom z Kliniki Otolaryngologii Szpitala Klinicznego im. Święcickiego. „Menedżer Zdrowia” zapytał profesora i szefa WOŚP o Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków i krytyków fundacji.
- Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków działa w Polsce już od trzynastu lat. Dzięki niemu przeprowadzamy nowoczesne badania na skalę światową - powiedział Jurek Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowo-Naukowej „Słuch Noworodka”. Pretekstem do spotkania z lekarzami jest rekord. Od początku w ramach projektu wykonano ponad pięć milionów badań! Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków jest wymyślony przez poznańskich laryngologów i od początku finansowany przez WOŚP. Podobne badania na taką skalę prowadzone są w zaledwie 11 krajach na świecie!

- Dzięki programowi rocznie badanych jest ponad 350 tysięcy noworodków. Przez te lata udało nam się uratować słuch u wielu dzieci. Najważniejsze jest, aby wykryć wadę we wczesnym rozwoju dziecka. Program napawa dumą i satysfakcją - powiedział profesor Witold Szyfter, koordynator Medyczny Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii UM w Poznaniu. Owsiak dodał, że dzięki programowi udało się wykryć wadę między innymi u Hani z podpoznańskiej Murowanej Gośliny. Dziewczynka uczestniczyła w czwartkowej konferencji prasowej.

- Gdy Hania miała 20 miesięcy, został jej wszczepiony specjalny implant. Po zabiegu musiała przejść dodatkowo rehabilitację. Wszystko jednak zakończyło się sukcesem - przyznał Jurek Owsiak, a na pytanie, co powiedziałby osobie, która ma wątpliwości, czy wrzucić złotówkę do puszki wolontariusza WOŚP, odpowiedział: - Ta dziewczynka jest najlepszym przykładem, że warto pomagać. Dzięki naszej pomocy słyszy, może mówić i żyć podobnie jak jej rówieśnicy.

„Menedżer Zdrowia” spytał również profesora Szyftera o to, co zrobiłby, żeby przekonać krytyków WOŚP. Profesor odpowiedział: - Poprosiłbym, żeby taka osoba odwiedziła dowolny szpital, szczególnie oddział pediatryczny i neonatologiczny, i zobaczyła ile czerwonych serduszek jest na sprzęcie używanym każdego dnia. Większość placówek ma sprzęt od WOŚP. Powiedziałbym takiej osobie, żeby zwróciła uwagę na to, że urządzenia kupione za zebrane pieniądze to aparatura z najwyższej półki. Powiedziałbym: zwróćcie uwagę, Wasze dzieci, wnuki i prawnuki otrzymują pomoc, dzięki temu sprzętowi!

Fundacja założona przez Jurka Owsiaka obdarowała ponad 600 szpitali w Polsce.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.