Wyślij
Udostępnij:
 
 
Urząd Miasta w Zabrzu
Profesor Marian Zembala z tytułem honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Źródło: KL, Dziennik Zachodni, Urząd Miejski w Zabrzu
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 10.10.2018
 
 
Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu został wyróżniony tytułem doktora honoris causa swojej Alma Mater, czyli wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego wyróżnienie przyjęto owacją na stojąco.
- Profesor Zembala po przebytym niedawno udarze, porusza się na wózku inwalidzkim, ale z tygodnia na tydzień staje się coraz mocniejszy. Podczas nadawania mu zaszczytnego tytułu i odegrania hymnu stał, podtrzymywany przez najbliższych - poinformował "Dziennik Zachodni" i podkreślił, że do Wrocławia zjechali jego rodzina i przyjaciele: w tym prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, profesorowie Andrzej Bochenek, Lech Poloński, Jan Miodek oraz Jan Sarna szef Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi.

Jego wyróżnienie przyjęto owacją na stojąco.

- Wybrałem medycynę, mając ku temu silne powody. Najważniejszym był fakt ukazania się dwóch artykułów, które porwały mnie i zawładnęły moją wyobraźnią. Pierwszy był wywiadem z prof. Franciszkiem Kokotem, drugi z prof. Wiktorem Brossem - wspominał prof. Zembala cytowany przez "Dziennik Zachodni". Profesor dodał: - Oba wywiady dotyczyły transplantologii i były pewną syntezą opinii dwóch ówczesnych gigantów polskiej medycyny, na temat jej przyszłości w Polsce. Były bardzo interesujące zwłaszcza, że ukazały się w krótkim okresie po zabiegu pierwszej transplantacji serca, wykonanej w grudniu 1967 roku w Kapsztadzie, RPA przez prof. Christiaana Barnarda. Oba te wywiady na trwałe weszły do mojej głowy i do dzisiaj znam je na pamięć.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe