Wyślij
Udostępnij:
 
 
Przyszło na świat dziecko z macicy przeszczepionej od martwej dawczyni
Źródło: BL, Polityka
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 06.12.2018
 
 
W Brazylii na świat przyszło drugie dziecko z przeszczepionej macicy. Ale to pierwsze dziecko, które rozwijało się w macicy pobranej od martwej dawczyni.
- Prace nad przeszczepem macicy u ludzi trwały od dawna. Pierwsze dziecko, które rozwijało się w obcej macicy, przyszło na świat cztery lata temu w Szwecji. Narząd pochodził od niespokrewnionej 60-latki, która urodziła wcześniej dwóch synów. Był to pierwszy udany przypadek przeszczepu tego organu, a na świat przyszedł zdrowy chłopiec – relacjonuje „Polityka”.

Narząd znacznie łatwiej pobrać od martwej dawczyni, bo można wypreparować go z dużymi naczyniami krwionośnymi, co teoretycznie zwiększa szanse na przyjęcie przeszczepionego narządu. Ale dotychczasowe próby nie udawały się – dziesięć poprzednich zakończyło się niepowodzeniem.

Po raz jedenasty spróbowano w Brazylii. Tym razem skutecznie. Po miesiącu pacjentka zaczęła miesiączkować, a po siedmiu wszczepiono jej zapłodnione techniką in vitro komórki jajowe. Po 35 tygodniach i trzech dniach za pomocą cesarskiego cięcia przyszła na świat dwuipółkilogramowa dziewczynka.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe