Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową – debata Senatu RP i WOŚP

Źródło: Centrum Informacyjne Senatu
Autor: Monika Stelmach |Data: 30.09.2020
 
 
– Problemy psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej nie zniknęły wraz z pandemią koronawirusa, wprost przeciwnie, skala zaniedbań pogłębia się. Konieczne są niezwłoczne działania na rzecz psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej – mówi prof. Tomasz Grodzki, marszałek senatu RP.
Co zrobić, by wyprowadzić z zapaści psychiatrię dziecięcą i młodzieżową? Jakie działania podjąć, by młodzi ludzie w trudnych sytuacjach życiowych nie byli pozostawiani sami sobie? Czy można szybko uzdrowić system? To najważniejsze tematy do omówienia podczas debaty, która odbędzie się w Senacie RP 21 października o godz. 11.

– Problemy psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej nie zniknęły wraz z pandemią koronawirusa, wprost przeciwnie, skala zaniedbań pogłębia się. Konieczne są niezwłoczne działania na rzecz psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Istnieje zatem pilna potrzeba, żeby tę konferencję zorganizować. Chcemy spytać praktyków, czego im najbardziej potrzeba, by młodzi ludzie, którzy mają trudności w radzeniu sobie z rzeczywistością, mogli otrzymać szybką i skuteczną pomoc. Chcemy wiedzieć, czy Senat może być w tym zakresie pomocny na przykład poprzez przedstawienie odpowiednich inicjatyw ustawodawczych – mówi prof. Tomasz Grodzki.

Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni między innymi psychiatrzy, którzy na co dzień pracują na szpitalnych oddziałach i w przychodniach dla dzieci i młodzieży, organizacje pozarządowe zaangażowane w niesienie wsparcia młodym ludziom, a także przedstawiciele rządu, rzecznika praw pacjenta i rzecznika praw obywatelskich.

– Dramatyczny stan polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej już nas zmusił do działania – mamy za sobą pierwsze duże zakupy sprzętu medycznego, co stanowi bardzo dobry impuls do debaty, która z powodu pandemii nie mogła odbyć się w marcu. Pierwszy krok zrobiony, mam nadzieję, że wraz z marszałkiem Senatu i uczestnikami debaty będziemy mogli zaproponować kolejne rozwiązania, które poprawią tę bardzo trudną sytuację – mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

Osoby zainteresowane śledzeniem przebiegu debaty skorzystać mogą ze strony: https://debata.gr8.com/, za której pośrednictwem przekazywane będą informacje dotyczące transmisji.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe