Wyślij
Udostępnij:
 
 

Resort opublikował nowy wykaz leków zagrożonych wywozem z Polski

Źródło: Bankier.pl
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 14.05.2019
 
 
Insuliny, zawiesiny do nebulizacji, leki przeciwzakrzepowe i preparaty mlekozastępcze dla dzieci – to produkty znalazły się w nowym wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności.
Pacjenci mogą mieć problem z dostępem do niektórych insulin, między innymi Actrapid Penfill, Mixtard, Insuman i Humalog, i leków przeciwzakrzepowych, na przykład Clexane, Fragmin i Xarelto.

Skąd problem?

Ceny tych leków w Polsce są znacznie niższe niż w krajach zachodniej Europy. To skutek negocjacji resortu z firmami farmaceutycznymi. Z jednej strony to sukces ministerstwa, ale z drugiej przekleństwo. Niskie ceny w Polsce zachęcają do zakupów dokonywanych przez zachodnie firmy farmaceutyczne – i wywozu leków za granicę. Efektem są braki na polskim rynku.

Zachodnie systemy prawne, powołując się na korzyść pacjenta, nie zabraniają takiego wywozu. Działania leżą po stronie polskiej. Podjęto je, ale w stopniu niewystarczającym, o czym świadczą kolejne wykazy leków, co do których istnieją obawy, że nie będą dostępne dla polskich pacjentów.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe